Την ώρα που η πλειονότητα των Ελλήνων απολάμβανε τις καλοκαιρινές της διακοπές, οι αθλητές μας μάς έκαναν για άλλη μια φορά υπερήφανους

Αξέχαστος θα μείνει ο φετινός Αύγουστος στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού, αφού η συγκομιδή μεταλλίων σε συνδυασμό με τις πολύ καλές επιδόσεις των αθλητών και αθλητριών μας σε μεγάλα ευρωπαϊκά ραντεβού θα μνημονεύονται για χρόνια.

Αναλυτικά, όλες οι επιτυχίες των Ελλήνων αθλητών-τριών ανά άθλημα:

Στίβος

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (35χλμ. βάδην, 20χλμ. βάδην): Χρυσά μετάλλια

Η αρχή έγινε στα 35χλμ. βάδην, όταν και η Καρδιτσιώτισσα πρωταθλήτρια τερμάτισε τη διαδρομή σε 2ώρες και 47 λεπτά και έγραψε ιστορία ως η μεγαλύτερη σε ηλικία βαδίστρια (38 ετών), που κατέκτησε την πρώτη θέση. Η συνέχεια δόθηκε τέσσερις ημέρες αργότερα, όταν κυριάρχησε και στο 20άρι, αφού έκοψε πρώτη την κορδέλα του τερματισμού με χρόνο 1.29.03 και έγινε η πρώτη Ελληνίδα που κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια σε ένα ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Μίλτος Τεντόγλου (μήκος): Χρυσό μετάλλιο

Μία ακόμα μοναδική παράσταση έδωσε ο Γρεβενιώτης άλτης, αυτή τη φορά στο Μόναχο, όπου με επίδοση 8,52μ. διατήρησε τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης, που είχε κερδίσει το 2018 στο Βερολίνο.

Ελίνα Τζένγκο (ακοντισμός): Χρυσό μετάλλιο

Η 20χρονη αθλήτρια, κόρη Αλβανών μεταναστών, που διαμένει μόνιμα στη Χαλκιδική, ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στον ακοντισμό στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με βολή στα 65,81μ., που αποτελεί και δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα. Επρόκειτο μάλιστα για την παρθενική της εμφάνιση στη διοργάνωση, που συνοδεύτηκε με την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ): Ασημένιο μετάλλιο

Αν και έκανε εξαιρετικό αγώνα η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, εντούτοις, δεν μπόρεσε να ξεπεράσει την Φινλανδή Μούρτο και περιορίστηκε στη δεύτερη θέση με την καλύτερη φετινή της επίδοση στα 4,75μ..

Ενόργανη γυμναστική

Λευτέρης Πετρούνιας (κρίκοι): Χρυσό μετάλλιο

Ο Έλληνας πρωταθλητής επιβεβαίωσε για μία ακόμα φορά τον χαρακτηρισμό που του έχει δοθεί ως «άρχοντας των κρίκων», μετά την πρόσφατη επιτυχία του στο Μόναχο, όπου για έκτη φορά στην καριέρα του κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής.

Υγρός στίβος

Κολύμβηση

Απόστολος Χρήστου (50μ. ύπτιο): Χρυσό μετάλλιο

Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό, ο Έλληνας κολυμβητής νίκησε στην τελευταία χεριά τον μεγάλο του αντίπαλο, τον Ιταλό Τόμας Τσεκόν και με 24.36 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης.

Απόστολος Χρήστου (100μ. ύπτιο): Ασημένιο μετάλλιο

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη και έτσι ο Έλληνας κολυμβητής έφυγε με δύο μετάλλια από τη Ρώμη, αφού τερμάτισε δεύτερος στα 100μ. ύπτιο με χρόνο 52.24, με τον Τσεκόν να παίρνει αυτή τη φορά τη ρεβάνς.

Κριστιάν Γκολομέεβ (50μ. ελεύθερο): Χάλκινο μετάλλιο

Ακόμα μια μεγάλη διάκριση για τον Γκολομέεβ, ο οποίος αν και διάγει μια μεταβατική χρονιά, ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, τερματίζοντας σε χρόνο 21.75 και πρόσθεσε άλλο ένα μετάλλιο στη συλλογή του.

Κόμπο (ομάδα καλλιτεχνικής κολύμβησης): Χάλκινο μετάλλιο

Η ελληνική ομάδα ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου της Ρώμης, χάρη στους 89.4000 βαθμούς που συγκέντρωσε. Αυτή ήταν η τρίτη φορά που η χώρα μας κατέκτησε μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Κωπηλασία

Αντώνης Παπαχρήστου (σκιφ ελαφρών βαρών): Χρυσό μετάλλιο

Πρώτος με χρόνο 07.21.84 ο Αντώνης Παπαχρήστου στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, όπου χρειάστηκε να πάρει κεφάλι μετά τα 1.000 μέτρα της κούρσας.

Ευαγγελία Αναστασιάδου (σκιφ γυναικών): Ασημένιο μετάλλιο

Στέφανος Ντούσκος (σκιφ ανδρών): Ασημένιο μετάλλιο

Διπλή επιτυχία για τα ελληνικά κουπιά στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας, όπου τόσο η Αναστασιάδου όσο και ο Ντούσκος κατέκτησαν τη δεύτερη θέση στο σκιφ. Μάλιστα, ο τελευταίος έχασε για μόλις 29’’ το χρυσό.