Ο Άρης, το "σκονάκι" από τον τέταρτο και το τάπερ με το ρύζι (βίντεο)

Πριν από 15 χρόνια οι κιτρινόμαυροι είχαν βιώσει για πρώτη φορά τη συνεργασία διαιτητή και αντίπαλου προπονητή, για να ακολουθήσουν σκηνές απείρου κάλλους στα αποδυτήρια

01/11/2021 15:00

Νίκος Παππάς

Η ομολογία του Λάζαρου Ρότα για όσα συνέβησαν με πρωταγωνιστή τον ίδιο, καθιστούν αυταπόδεικτη την αλλοίωση αποτελέσματος στο ντέρμπι μεταξύ ΑΕΚ και Άρη στο ΟΑΚΑ.

"Μετά το σκληρό μαρκάρισμα νομίζω πως του είπε ο τέταρτος (σ.σ. διαιτητής), δεν ξέρω ποιος, πως αν κάνω άλλο ένα μαρκάρισμα πως θα φάω κόκκινη. Μου είπε ο προπονητής πως δεν είχε επιλογή, τον είχε ενημερώσει ο τέταρτος ότι θα δεχτώ κόκκινη στο επόμενο δυνατό μαρκάρισμα". Μέχρι αυτήν την ώρα, ο ποδοσφαιρικός εισαγγελέας δεν έχει δει, δεν έχει ακούσει.

Πάντως, δεν είναι η πρώτη φορά που κάτι τέτοιο συνέβη σε αγώνα του Άρη. Αλήστου μνήμης είναι η αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στις 18 Νοεμβρίου 2006, στο γήπεδο Χαριλάου.

Με τα γκολ του Κόκε στο 30' και το 44', ο Άρης προηγήθηκε με 2-0. Στο μεταξύ, ο διαιτητής Χριστόφορος Ζωγράφος είχε "κιτρινίσει" τον Γεωργάτο και δεν έπραξε το ίδιο λίγο αργότερα, όταν ο αριστερός μπακ του Ολυμπιακού κοντρόλαρε την μπάλα με το χέρι.

Ο ρέφερι ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 53ο λεπτό ο Χαβίτο έφευγε στην αντεπίθεση και ο Γεωργάτος τον σταμάτησε με αντιαθλητικό τάκλιν. Αντί να αποβληθεί ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, στον πάγκο ο προπονητής Τροντ Σόλιντ ενημερώθηκε μέσω του τέταρτου διαιτητή ότι πρέπει να αντικαταστήσει τον Γεωργάτο, γιατί στο επόμενο φάουλ η κόκκινη θα ήταν αναπόφευκτη.

Ο Γεωργάτος βγήκε από το ματς και μέσα σε πέντε λεπτά (61' και 66') ο Ριβάλντο σκόραρε δις για το 2-2. Αποκαμωμένη ψυχολογικά, η ομάδα του Γκιγιέρμο Όγιος δέχθηκε και τρίτο γκολ από τον Καστίγιο στο 81'.

Μετά το ματς οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και σε επίπεδο "φουσκωτών" έξω από τα αποδυτήρια του γηπέδου. Ένας αστικός μύθος, μάλιστα, θέλει έναν από τους άνδρες ασφαλείας της ΠΑΕ Άρης να απέχει από το άγριο ξύλο που έπεφτε, επειδή εκείνη την ώρα έπρεπε να τηρήσει ευλαβικά το διαιτολόγιό του. Όταν του ζητήθηκε επιτακτικά να ενισχύσει τους... γηπεδούχους, εκείνος απάντησε "ένα λεπτό να τελειώσω το ρύζι μου και έρχομαι". Από τότε δεν έφαγε ξανά στα αποδυτήρια του Χαριλάου.