Ο Άρης δεν μπορεί να κρατήσει το προβάδισμα

Στα τρία τελευταία ματς οι κιτρινόμαυροι, αν και προηγήθηκαν νωρίς, έφυγαν με δύο ήττες και μία ισοπαλία

07/10/2019 12:34

Ελένη Τσαλκατίδου

Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, ο Άρης κατάφερε ν' ανοίξει πρώτος το σκορ και μάλιστα πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο, στο τέλος οι ποδοσφαιριστές του Τόλη Τερζή και στις τρεις περιπτώσεις έφυγαν με σκυμμένα τα κεφάλια.

Το "γιατί" είναι αυτό που προβληματίζει από χθες το βράδυ πολύ έντονα τους κιτρινόμαυρους, αφού η επίτευξη του τέρματος κάνει τους ποδοσφαιριστές του Άρη να οπισθοχωρούν στην άμυνά τους, δίνοντας χώρο στον αντίπαλο, ο οποίος με τη σειρά του τον εκμεταλλεύεται.

Συγκεκριμένα, στις 22 Σεπτεμβρίου στο ματς της Τούμπας ο Μπράουν Ιντέγε έκανε το 0-1 μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως, δύο λεπτά αργότερα ο Λέο Μάτος απάντησε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Η εξέλιξη της αναμέτρησης είναι γνωστή.

Την περασμένη εβδομάδα, οι κιτρινόμαυροι υποδέχτηκαν την ΑΕΛ στο "Κλεάνθης Βικελίδης" και τα γκολ των Βέλεθ, Γκάμα στο 10ο και στο 12ο λεπτό του παιχνιδιού αντίστοιχα έφεραν σε θέση ισχύος τον Άρη, που κατάφερε εν τέλει να φύγει ηττημένος. Οι βυσσινί με τα τέρματα του Νούνιτς (20', 33') ισοφάρισαν σε 2-2, ενώ ο Ουάρντα στο 74' έδωσε τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους.

Πανομοιότυπη ήταν η εξέλιξη και του χθεσινού αγώνα με τον Ολυμπιακό, εκεί όπου το σύνολο του Τερζή προηγήθηκε με γκολ του Ντιγκινί στο 7', αλλά η χαρά δεν κράτησε για πολύ, αφού πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πρώτο 45λεπτο οι ερυθρόλευκοι σκόραραν δις και έφυγαν με το τρίποντο από την Θεσσαλονίκη.