ΝΒΑ: Οι Σέλτικς πέτυχαν το καθοριστικό μπρέικ επί των Χιτ (βίντεο)

Προβάδισμα με 3-2 για τη Βοστώνη με το 93-80 στο Μαϊάμι

26/05/2022 09:30

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα οι Σέλτικς πέρασαν από το Μαϊάμι στο Game 5 νικώντας με 93-80 τους Χιτ και έκαναν το 3-2 στη σειρά των τελικών της ανατολικής περιφέρεις του ΝΒΑ.

Οι "Κέλτες" βρίσκονται πια μια νίκη μακριά από τη συμμετοχή τους στους τελικούς του πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά το 2010.

Καθοριστικό για την αναμέτρηση ένα διάστημα επτά λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, όταν οι Σέλτικς με επιμέρους σκορ 22-4 μετέτρεψαν το 59-58 σε 63-80.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 25 πόντους, με τον Τζέισον Τέιτουμ να έχει 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και εννιά ασίστ και τον Αλ Χόρφορντ να προσθέτει 16 πόντους.

Για τους γηπεδούχους, που αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον τραυματία Τάιλερ Χίρο και σούταραν με 15,6% από το τρίποντο (7/45), ο Μπαμ Αντεμπάγιο είχε 18 πόντους και δέκα ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους σημείωσε ο Γκέιμπ Βίνσεντ.

Άστοχος ήταν ο Τζίμι Μπάτλερ που έμεινε στους 13 πόντους με 4/18 σουτ.