ΝΒΑ: Ο Αντετοκούνμπο ισοπέδωσε τους Πέισερς (βίντεο)

Ο Γιάννης πέτυχε 41 πόντους και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς στην εκτός έδρας νίκη με 141-131

28/01/2023 08:33

Μία φαινομενικά εύκολη βραδιά εξελίχθηκε σε θρίλερ για τους Μιλγουόκι Μπακς, όμως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε τα «ελάφια» στις πλάτες του και τους χάρισε τη δέκατη συνεχόμενη νίκη επί των Πέισερς με το 141-131 στην Ιντιάνα.

Οι Μπ[ακς πέτυχε ρεκόρ σεζόν με τους 85 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με διαφορά που έφτασε ακόμα και στους 29 πόντους, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε μία επική ανατροπή.

Οι παίκτες του Ρικ Καρλάιλ μείωσαν στο -6 με τρία λεπτά να απομένουν στο ρολόι και έστελναν συνεχώς τον Αντετοκούνμπο στις βολές ελπίζοντας στην αστοχία του, όμως τέλος καλό, όλα καλά για τους Μπακς.

Ο Γιάννης αγωνίστηκε 34 λεπτά και σημείωσε 41 πόντους (14/22 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/18 βολές), 12 ριμπάουντ, έξι ασίστ, ένα κλέψιμο, δύο λάθη και ένα μπλοκ.

Συμπαραστάτες του «Greek Freak» ήταν οι Ζρου Χόλιντεϊ (20π., 9ρ., 9ασ.), Μπρουκ Λόπεζ (15π.), Πατ Κόνατον (14π.) και Γκρέισον Άλεν (13π.), ενώ ο Κρις Μίντλετον ήλθε ξανά από τον πάγκο προσφέροντας 17 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Από τους Πέισερς, που έπαιξαν σε ακόμα ένα ματς χωρίς τον τραυματία Ταϊρίς Χαλιμπέρτον, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μάιλς Τέρνερ (24π.) και Μπάντι Χιλντ (22π.).

Οι Μπακς είναι στο 32-17 και την τρίτη θέση στην Ανατολή, ενώ οι Πέισερς με το 24-27 είναι έντοι και ελπίζουν σε συμμετοχή στα play-in, αφού βρίσκονται έξι νίκες μακριά από την εξάδα.