Μπιτς χάντμπολ: Στη φάση των «8» του παγκοσμίου πρωταθλήματος και η Εθνική γυναικών (βίντεο)

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε πολύ καλή εμφάνιση και επικράτησε με άνεση των ΗΠΑ

23/06/2022 14:08

Σε "περίπατο" μετέτρεψε τον αγώνα με τις Ηνωμένες Πολιτείες η Εθνική γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 2-0 των ΗΠΑ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος μπιτς χάντμπολ, λίγη ώρα μετά την αντίστοιχη επιτυχία των ανδρών.

Η Εθνική ήταν ασταμάτητη και επικράτησε στην πρώτη περίοδο με 21-18 και στην δεύτερη με 23-14.

Πρωταγωνίστριες για τις παγκόσμιες πρωταθλήτριες του 2018 απέναντι στις Αμερικανίδες ήταν η Κερλίδη με 14 πόντους και η Μούρνου με 12 (7/8 σουτ), ενώ και η άμυνα με τέσσερα μπλοκ έναντι κανενός των ΗΠΑ, έπαιξε τον ρόλο της.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τις Ελληνίδες αθλήτριες να πανηγυρίζουν για την πρόκριση στα προημιτελικά και πλέον ο στόχος είναι το πλασάρισμα στις δύο πρώτες θέσεις στον όμιλο της Β' φάσης, ώστε να είναι και περισσότερο βατός ο αντίπαλος που θα κρίνει την πρόκριση στην τετράδα.