Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ - ΠΑΟΚ 1-4: Ξετύλιξε τα δώρα και πάει να βρει τη Χάιντουκ (βίντεο)

Τα λάθη των γηπεδούχων πρόσφεραν τρία υπερπολύτιμα γκολ στον Δικέφαλο, που έχασε με αποβολή τον Αουγκούστο στο 40' - Χαμένο πέναλτι για τους Ισραηλινούς με το σκορ στο 0-1

03/08/2023 22:39

Το σενάριο που διαδραματίστηκε στην Ιερουσαλήμ θα μπορούσε να το εμπνευστεί μόνο ένας ευφάνταστος σεναριογράφος του Χόλιγουντ. Η ραψωδία λαθών της άμυνας της Μπεϊτάρ βοήθησε τον ΠΑΟΚ να νικήσει με 4-1 και να προκριθεί στον Γ' προκριματικό γύρο του Europa Conference League, όπου θα αντιμετωπίσει την κροατική Χάιντουκ Σπλιτ, με τον πρώτο αγώνα εκτός έδρας στις 10 Αυγούστου και τη ρεβάνς εντός, μία εβδομάδα αργότερα.

Στο «Teddy Stadium» τα είδαμε όλα: τέσσερα γκολ από λάθη, αποβολή, χαμένο πέναλτι, αντικείμενα να χτυπούν παίκτες του ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα και τα ποτιστικά μπεκ να ανοίγουν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Όμως, είδαμε και το σπάνιο ποδοσφαιρικό ταλέντο του Γιάννη Κωνσταντέλια, που με την είσοδό του στο ματς άλλαξε τα πάντα.

Το 0-0 της Τούμπας απαιτούσε προσεκτικούς χειρισμούς και από τις δύο ομάδες, όμως οι Ισραηλινοί δεν απέφυγαν το παιδιαριώδες λάθος. Στο 12' ο Γκότλιβ γύρισε την μπάλα προς τον Σίλβα, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων δεν κατάφερε να την ελέγξει και την είδε να καταλήγει στα δίχτυα.

Τα νέα δεδομένα ανάγκασαν την Μπεϊτάρ να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον ΠΑΟΚ να πιέζει ψηλά για να αποκόψει την κυκλοφορία της μπάλας. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με την κεφαλιά του Φρεντ στο 33', ο ΠΑΟΚ απάντησε με το σουτ του Νάρεϊ στο 36' και τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να υποπέσει σε σοβαρό λάθος.

Ο Σβαμπ γύρισε κάκιστα την μπάλα προς την άμυνά του, ο Σούα έκλεψε και ανατράπηκε οριακά εντός μεγάλης περιοχής από τον Αουγκούστο, που αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Όμως, ο Κοτάρσκι περιόρισε τη ζημιά, αφού έπεσε σωστά και εξουδετέρωσε την εκτέλεση του Σούα.

Η αντίδραση του Λουτσέσκου στο αριθμητικό μειονέκτημα ήταν να αντικαταστήσει άμεσα τον Τάισον με τον Τσιγγάρα, ώστε ο ΠΑΟΚ να μη χάσει ισχύ ανασταλτικά. Όμως, ο Δικέφαλος έφτασε στο άλλο... άκρο, αφού από ακόμη μία κακιά στιγμή του Γκότλιβ και τον συνδυασμό των Ζίβκοβιτς και Τόμας, ο Ισπανός «έγραψε» από κοντά το 0-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το προβάδισμα των δύο γκολ θα ήταν το ιδανικό σενάριο για να βγει το πρώτο ημίχρονο, όμως δεν επιβεβαιώθηκε. Στο 45'+7' η άμυνα του ΠΑΟΚ «ξέχασε» τον Φράιντεϊ, που με κεφαλιά μείωσε σε 1-2.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η αναμενόμενη. Η μπάλα στα πόδια των Ισραηλινών, με τους Θεσσαλονικείς να αμύνονται μαζικά και να ψάχνουν αυτό το «κάτι» στην κόντρα, που θα τους βοηθούσε να αποτινάξουν από πάνω τους την πίεση.

Στο 66' ο Σούα βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ (μάλλον σωστά) ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Μπεϊτάρ συνέχισε να χτυπάει τον ΠΑΟΚ από την πτέρυγα των Μπαμπά και Ζίβκοβιτς, στο 71' ο Φράιντεϊ έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 77' ο Τσιγγάρας αστόχησε από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση σουτάροντας ψηλά άουτ και ενώ ο τερματοφύλακας ήταν εξουδετερωμένος.

Η Μπεϊτάρ άφησε πολλούς κενούς χώρους, με τους νεοεισελθόντες Κωνσταντέλια και Σαματά να συνδυάζονται στο 79', όμως ο Σίλβα νίκησε τον Τανζανό σε τετ-α-τετ. Δύο λεπτά αργότερα ο Νικολάεσκου αστόχησε από καλή θέση.

Το ματς «φώναζε» για ακόμη ένα γκολ και τι πιο ταιριαστό από ένα... αυτογκόλ της Μπεϊτάρ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κωνσταντέλιας έκανε μία μαγική ενέργεια αλλά νικήθηκε από τον Σίλβα, όμως ο επερχόμενος Τράζιε Τόμας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Τελικά, ο Κωνσταντέλιας πήρε στο 97' αυτό που άξιζε, αφού έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από κλέψιμο του Τσιγγάρα και με ιδανικό τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Ο Γάλλος διαιτητής Μπενουά Μιλό, που ορθώς απέβαλε τον Αουγκούστο, «κιτρίνισε» τους Σούα και Μιχαηλίδη.

ΜΠΕΪΤΑΡ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ: Σίλβα, Μπίτον, Ντγκάνι, Κρίεφ, Γκότλιβ (45'+3' Μίκα), Μορόζοφ, Ασκενάζι (56' Τόμας), Αζάρια (90' Κανιούκ), Γιόνα (46' Νικολάεσκου), Φράιντεϊ, Σούα.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης (46' Κουλιεράκης), Μπαμπά, Αουγκούστο, Σβαμπ, Αντρ. Ζίβκοβιτς (76' Κωνσταντέλιας), Τάισον (45' Τσιγγάρας), Νάρεϊ, Τόμας (60' Σαματά).