Μπάσκετ: Θρίαμβος του Άρη επί του Ηρακλή (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι νίκησαν με 81-75 στο "Nick Galis Hall", στο εξ αναβολής ντέρμπι της 2η αγωνιστικής

10/11/2020 19:05

Αν μη τι άλλο, άξιζε η αναμονή για το ντέρμπι του Άρη με τον Ηρακλή στο «Nick Galis Hall», για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ. Νικητές στο θρίλερ αναδείχθηκαν οι κιτρινόμαυροι, που μπήκαν στο ματς με την ιδιότητα του αουτσάιντερ, αλλά επιστράτευσαν όσες δυνάμεις διέθεταν και θριάμβευσαν με 81-75.

Η μακρά αποχή των δύο ομάδων από τη δράση φάνηκε στο παρκέ του Παλέ, αφού αμφότερες είχαν μεγάλα "νεκρά" διαστήματα. Το πρώτο ήταν του Ηρακλή στο ξεκίνημα, που επέτρεψε στον Άρη να προηγηθεί με 14-0. Όταν οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βάλουν στην εξίσωση του ματς τον Καββαδά και γύρισαν την άμυνά τους σε ζον-πρες, ισορρόπησαν την κατάσταση και ισοφάρισαν σε 22-22.

Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όπου ο Άρης με σερί 9-0 προηγήθηκε με 31-22, αλλά η λήξη βρήκε τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ (40-44).

Ο Ηρακλής με την αφύπνιση του Χάνλαν φάνηκε να πατάει καλύτερα στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με +12, αλλά ο Άρης βρήκε λύσεις από το περιφερειακό σουτ και όχι απλά έμεινε στο ματς, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπέρασε στο σκορ και έφτασε στη μεγάλη νίκη, αφού στην αντίπερα όχθη ο Χάνλαν δεν είχε βοήθειες από τους συμπαίκτες του. Ο Καναδός διαμόρφωσε το 69-73 στο 36’, αλλά έκτοτε οι γηπεδούχοι "έτρεξαν" σερί 10-0 και εξασφάλισαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-44, 61-66, 81-75.

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 3, Σλαφτσάκης 6 (1τρ., 2κοψ.), Φλιώνης 6, Μιλόσεβιτς 9, Χαριτόπουλος 6, Κουζέλογλου 8 (9ρ., 2κοψ.), Καλαϊτζίδης, Σιδηροηλίας, Τσάλμερς 9 (1τρ., 3κλ.), Ντραγκίτσεβιτς 5, Λιτλ 9 (3), Ντεκόζι 20 (4).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Τσίλντρες 9, Σαγκς 6, Σχίζας 9 (3), Καββαδάς 13 (13ρ., 1κοψ.), Γεωργαλάς 1, Τσαϊρέλης 2, Μπόουλιν 10 (2τρ., 2κλ.), Μουρ 3 (1κοψ.), Βεργίνης, Ντάνιελ 5 (10ρ., 2κοψ.), Χάνλαν 17 (3).