Μπάσκετ: Σούπερ Ηρακλής, νίκησε εύκολα το Ρέθυμνο (video)

Δεύτερη σερί νίκη για τους κυανόλευκους στο πρωτάθλημα

12/10/2019 17:53

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 ανδρών στο μπάσκετ πέτυχε ο Ηρακλής, που επικράτησε με 74-56 του Ρεθύμνου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Με "όπλο" την έδρα τους -όπως και στο παιχνίδι με τον Άρη την περασμένη εβδομάδα- οι κυανόλευκοι πήραν δύο πολύτιμους βαθμούς.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκάλεπτου, οι παίκτες του Καστρίτη "έχτισαν" μία διαφορά 3-5 πόντων, όμως, οι Κρητικοί τους ισοφάρισαν σε 17-17 δυόμιση περίπου λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, ενώ πέρασαν και μπροστά με 21-18 χάρη σε τρίποντο του Γκόρντον λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Ηρακλή.

Οι κυανόλευκοι επέστρεψαν δριμύτεροι και ροκάνισαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου τη διαφορά των πέντε πόντων -με την οποία βρέθηκαν πίσω στο 10'- για ν' αποκτήσουν πλέον αυτοί το πάνω χέρι στο σκορ, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +13 (43-30).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 43-39, όμως, οι Ντέιβις και Χάνλαν ανέλαβαν ν' αποκαταστήσουν την τάξη για τον Ηρακλή, κάνοντας το 48-39. Οι Κρητικοί μείωσαν εκ νέου σε 48-44, εκμεταλλευόμενοι την επιθετική αδράνεια των γηπεδούχων, όμως, οι κυανόλευκοι δεν το έβαλαν κάτω και έκαναν το 61-45 στο 30', βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη τους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπικής διαδικασίας για το σύνολο του Καστρίτη, που έφτασε ακόμα και στο +20 (73-53), που πανηγύρισε μία ακόμα νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-33, 61-45, 74-56.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μανωλόπουλος 3 (1), Καββαδάς 3, Γκάρετ 3, Σμιθ 11 (2), Σούλερ 11 (2), Χάνλαν 13 (1), Ζάρας 6 (2), Κακαρούδης 1, Καλαϊτζίδης 3 (1), Οκερέαφορ 10 (2), Ντέιβις 8, Γεωργαλάς 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χριστοδούλου 7 (1), Χάουτον 2, Χάρις 2, Γκάρετ 5, Φράνκαμπ 23 (4), Καμπερίδης 6 (1), Ραζής, Κουρέπης, Γκαρέζος, Λι 2, Μαραγκάκης 3, Γκόρντον 6.