Μπάσκετ: «Πλήρωσε» το κακό του τέταρτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής (βίντεο)

Οι κυανόλευκοι ηττήθηκαν με 87-76 από τον Πανερυθραϊκό

04/02/2023 18:58

Την ήττα με 87-76 γνώρισε ο Ηρακλής από τον Πανερυθραϊκό στο κατάμεστο Ιβανώφειο, με τους κυανόλευκους να "πληρώνουν" το κακό τέταρτο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (35-34) στο ημίχρονο, ενώ στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Γυμνόπουλου είχαν αυτοί το πάνω χέρι στο σκοράρισμα.

Ωστόσο, ό,τι έχτισε στα προηγούμενα τρία δεκάλεπτα ο Ηρακλής το διέλυσε στο τέταρτο, δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες του Χουχουλή να τρέξουν και με μπροστάρη τον Ματαλιωτάκη να πετύχουν εύκολους πόντους, παίρνοντας προβάδισμα ακόμα και με 15 πόντους (71-56 στο 36’).

Έτσι, οι κυανόλευκοι μετρούν δύο ήττες από τον Πανευρθραϊκό, καθώς είχαν ηττηθεί και με 85-78 στο ματς του α’ γύρου και πλέον η υπόθεση της ανόδου έχει δυσκολέψει.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 34-35, 53-50, 76-87.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γυμνόπουλος): Παπαρέγκας 12 (1), Αμπατζάς 2, Γκαθράιτ 6, Γοργονής 4, Λιάπης 13, Μακρής 2, Χαριτόπουλος 13, Παπαντωνίου 14 (3), Τέιλορ 10 (2), Βουλγαρόπουλος.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Παππάς 11, Καλλιανιώτης 12 (4), Παπαδημητρίου 4, Κωστόπουλος, Μωραΐτης 7, Καμπουρίδης 6, Αρνοκούρος 6, Οικονομόπουλος 11 (1), Σταματογιάννης 9 (1), Ματαλιωτάκης 20 (1), Εευστρατίου.