Μπάσκετ: Πάτησε γκάζι ο Ηρακλής στο β' ημίχρονο, 88-70 τον Αμύντα (βίντεο)

Οι κυανόλευκοι «ξύπνησαν» στο δεύτερο μέρος του αγώνα και με μπροστάρη τον Τέιλορ έφρασαν σε μια ακόμα νίκη

01/04/2023 18:55

Παίζοντας καλύτερο μπάσκετ στο δεύτερο 20λεπτο του αγώνα, ο Ηρακλής ξεπέρασε το εμπόδιο του Αμύντα με 88-70, με τους παίκτες του Μπούτσκου να παρουσιάζουν δύο διαφορετικές εικόνες.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα προβάδισμα δύο πόντων (39-37) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, οι κυανόλευκοι παρουσίασαν μία τελείως διαφορετική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια των αντιπάλων τους, που δεν μπορούσαν να τους ακολουθήσουν, προηγήθηκαν με 19 πόντους (69-50) στο 30’. Έτσι έβαλαν τις βάσεις για την τελική τους επικράτηση και για το «2 στα 2», μετά τη νίκη τους επί του Χαρίλαου Τρικούπη την περασμένη εβδομάδα.

Να σημειωθεί ότι χρόνο συμμετοχής πήρε και ο νεοαποκτηθείς, Άλεν, ο οποίος πέτυχε τους πρώτους τέσσερις πόντους του με τη φανέλα του Ηρακλή, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Τέιλορ με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-39, 69-50, 88-70.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπούτσκος): Παπαρέγκας 11 (2), Αμπατζάς 7 (2), Γοργόνης 6 (1), Λιάπης 10 (2), Μακρής, Χαριτόπουλος 13, Ζορμπάς 2, Τζακόπουλος 3 (1), Παπαντωνίου 8 (2), Τέιλορ 22 (4), Άλεν 4, Βουλγαρόπουλος 2.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Λιόγας): Δήμου, Τοπάλι 7, Σιουντρής 7 (2), Γκρέκας 10 (2), Βαρδιανός 3 (1), Λιακόπουλος 7, Κουκουνιάς, Γιούση, Γκάτζο 10 (3), Μάρσαλ 7 (1), Δόξας 2, Καλογεριάς 12 (2).