Μπάσκετ: Πάρτι του Άρη στο φλεγόμενο Αλεξάνδρειο και ραντεβού στη Ρίγα με την Προμετέι (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 84-77 της Τρέντο και κατέλαβαν την 5η θέση του ομίλου τους στο EuroCup

07/02/2024 22:04

Ελένη Τσαλκατίδου

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο και υπό το άγρυπνο βλέμμα του Νίκου Γκάλη, ο Άρης πήρε τη νίκη με 84-77 επί της Τρέντο, κατέλαβε την 5η θέση και θα αντιμετωπίσει στους «16» του EuroCup σε νοκ-άουτ ματς την ουκρανική Προμετέι σε ουδέτερη έδρα στη Ρίγα.

Υπενθυμίζεται πως οι κιτρινόμαυροι θα αγωνιστούν με μειονέκτημα έδρας

Ο Άρης δεν ξεκίνησε καλά και επέτρεψε στην Τρέντο να πάρει τα ηνία από την αρχή στο σκοράρισμα (24-13 στο 9’), όμως, στη συνέχεια ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 27-27 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-34.

Οι παίκτες του Καστρίτη ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, μειώνοντας σε απόσταση αναπνοής (44-43) στο 24’, ενώ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο ματς με 49-48 με καλάθι του Μποχωρίδη στο 37’. Καθοριστική ήταν η συμβολή του Ντε Σόουζα σε αυτό το δεκάλεπτο επιθετικά και αμυντικά, όπως και του Χαμπ από πλευράς της Τρέντο στην τέταρτη περίοδο που με τα δικά του τρίποντα δεν επέτρεψε στον Άρη να ξεφύγει μετά το 66-65 με το οποίο προηγήθηκε στο 35’.

Όμως, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Σταρκ οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με 77-75 στο στο 39', με τους Ιταλούς να μην έχουν λύσεις στην επίθεση και τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν σε μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 34-41, 51-52, 84-77.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 12, Σανόγκο 2, Τολιόπουλος 17 (3), Κατσίβελης 5 (1), Μποχωρίδης 11 (1), Μπλούμπεργκς 1, Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 14, Χάρελ 15 (2), Μπάνκστον 2, Καλόγηρος.

ΤΡΕΝΤΟ (Γκαλμπιάτι): Χαμπ 15 (5), Αλβίτι 5 (1), Κόντι 4, Φόρεϊ 2, Κουκ 5, Ούντομ 7 (1), Μπιλίγκα 9, Γκρατζιούλις 6, Μπαλντγούιν 18 (1).