Μπάσκετ: Ο ΠΑΟΚ ξέσπασε στην τέταρτη περίοδο και «καθάρισε» τον Προμηθέα (βίντεο)

Τέταρτη νίκη σε έξι αγώνες για τον Δικέφαλο, που υπέταξε τους Πατρινούς με 97-92 στην Πυλαία

20/11/2022 17:49

Η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Προμηθέα Πατρών στο κλειστό της Πυλαίας, για την 6η αγωνιστική της Basket League, ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα. Στο τέταρτο, όμως, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έπαιξε υποδειγματικά σε άμυνα και επίθεση και έφτασε στη νίκη με 97-92 έχοντας πρωταγωνιστή τον Ράιλι, που πέτυχε τους 11 από τους 21 πόντους του στην τελευταία περίοδο.

Ο Δικέφαλος εξασφάλισε το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνες σε έξι ματς, ενώ ο Προμηθέας μετράει δύο νίκες και ισάριθμες ήττες σε τέσσερις αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (1), Ράιλι 21 (5), Τσιακμάς 10 (2), Χαντς 14 (2), Μαργαρίτης 6, Πόλεϊ 6, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 2, Καμπερίδης, Σαλούστρος 8, Ρένφρο 10.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Κάουαν 8 (1), Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Γιανγκ 21 (1), Κόντιτ 6, Τσαϊρέλης 4, Μουράτος 8, Γκίκας 4, Τανούλης 12, Κουλμπόκα 22 (5).