Μπάσκετ: Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» με ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο

Στο 2-1 το προβάδισμα του «τριφυλλιού» επί του Περιστερίου μετά το 89-80 στο ΟΑΚΑ

23/05/2023 21:08

Το Περιστέρι ήταν πιο ανταγωνιστικό στον τρίτο ημιτελικό της Basket League σε σύγκριση με τον πρώτο, όμως η εξαιρετική τρίτη περίοδος του Παναθηναϊκού ήταν αυτή που έκρινε το αποτέλεσμα.

Το «τριφύλλι» νίκησε με 89-80 και πήρε προβάδισμα 2-1 έχοντας πλέον δύο ευκαιρίες να εξασφαλίσει την πρόκρισή του στη σειρά των τελικών, όπου πιθανότατα θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες με 49-49, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός σημείωσε επιμέρους σκορ 27-10 και δεν άφησε περιθώριο στο Περιστέρι, ώστε να πετύχει την υπέρβαση.

Το τέταρτο ματς της σειράς θα διεξαχθεί το Σάββατο (27/5, 19:15) στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», ενώ αν χρειαστεί πέμπτο, έχει προγραμματιστεί για την επόμενη Τρίτη (30/5, 19:15), ξανά στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 3 (1), Πονίτκα 16 (1), Γκριγκόνις 20 (4), Γκουντάιτις 8, Π. Καλαϊτζάκης 6, Λι 16 (4), Παπαγιάννης 6, Αγραβάνης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μαντζούκας 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 7, Φρανσίσκο 19 (2), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 13 (1), Κασελάκης 8 (2), Κόλεμαν 6, Μωραΐτης 12 (3), Ραντάνοβ, Χάμερ 10.