Μπάσκετ: Νικητής στο θρίλερ ο ΠΑΟΚ, λύγισε τον Ηρακλή με 72-69 (βίντεο)

Οι παίκτες του Δικέφαλου έκαναν κατάθεση ψυχής στην άμυνα και παρά την απουσία βασικών παικτών, η ομάδα έφτασε στην πρώτη της φετινή νίκη

16/10/2021 22:10

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που χαρακτηρίστηκε από πολλές εναλλαγές στο σκορ, αλλά και πολλούς… πρωταγωνιστές, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρώτη του φετινή νίκη, επικρατώντας του Ηρακλή με 72-69, που έμεινε χωρίς θετικό αποτέλεσμα ακόμα στο πρωτάθλημα.

Οι κυανόλευκοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με 8-0 στο 3’ και 16-9 στο 9’, όμως, σταδιακά οι ασπρόμαυροι ροκάνισαν τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 26-26 στο 15o λεπτό. Ο Τολιόπουλος ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για τον Δικέφαλο, βρίσκοντας διαδρόμους προς το καλάθι του Ηρακλή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σύνολο του Σκουρτόπουλου συνέχισε να έχει μία διαφορά ασφαλείας της τάξης των 5-6 πόντων, που όμως δεν αποδείχθηκε αρκετή, αφού οι παίκτες του Λυκογιάννη προηγήθηκαν για πρώτη φορά  με 41-40 (34’). Στη συνέχεια, ο Χριστοδούλου πήρε στις πλάτες του τον ΠΑΟΚ και με οχτώ προσωπικούς του πόντους έκανε το 51-43 στο 38’.

Οι κυανόλευκοι δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής στο 38’ (64-63). Γκρίφιν και Τζόουνς έκαναν το 68-63 για τον ΠΑΟΚ και το παιχνίδι στο ένα λεπτό που απέμενε για τη λήξη του παίχτηκε στη ρώσικη ρουλέτα των βολών. Εκεί ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και με τον Ντάγκλας να χάνει την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση στο 70-57 στα 15'' που έμεναν για τη λήξη, πήρε την παρθενική του νίκη για φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 33-37, 72-69.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 10 (1), Γκρίφιν 7 (1), Ντι Λέο 12 (1), Τζόουνς 15, Γιάνκοβιτς 14 (1), Καμπερίδης Μ., Καμαριανός, Καμπερίδης Γ., Τολιόπουλος 10 (2), Ογκμέιντε.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Αγραβάνης 7 (1), Κουζέλογλου 10, Ντάγκλας 16 (4), Παπαδάκης 6 (1), Λιντς 14, Γούλριτζ 4, Σκορδίλης, Ντάνιελς 5 (1), Τέιλορ 2, Τέρνερ 5.