Μπάσκετ: Νικητής στο θρίλερ ο Ηρακλής (βίντεο)

Οι κυανόλευκοι με τρίποντο του Σπρίντζιου 3'' πριν το φινάλε επικράτησαν 72-70 της Μεγαρίδας και μείωσαν σε 2-1 τη σειρά των μεταξύ τους αγώνων

17/04/2024 17:53

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, όπου ο Ηρακλής βρέθηκε πίσω ακόμα και με δέκα πόντους στην τρίτη περίοδο, κατάφερε να επιστρέψει από την κόλαση στον παράδεισο, να πάρει τη νίκη με 72-70 και να μειώσει σε 2-1 τη σειρά των μεταξύ τους αγώνων. Έτσι, οι κυανόλευκοι διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για την πρόκριση στο φάιναλ φορ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο επιθετικά, αφού κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 37-29.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι κυανόλευκοι επέστρεψαν δριμύτεροι και με μπροστάρη τον Κάρι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και σταδιακά να ισοφαρίσουν στα μέσα της τέταρτης περιόδου.

Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα μέχρι τα τελευταία καθοριστικά δευτερόλεπτα, όταν η τρίποντη «βόμβα» του Σπρίντζιου, που έκανε το 72-70, τρία δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του αγώνα βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 37-29, 56-52, 70-72.

ΜΕΓΑΡΙΔΑ (Μάνταλος): Μπράντφορντ 15 (3), Μαλούκος, Γκάτζιας 11 (3), Ζαραϊδώνης 10 (1), Τσόχλας 3 (1), Κοκορέλης 3 (1), Καλλινικίδης 2, Αρνοκούρος 4, Μαντίκος 6 (2), Γερομιχαλός 16.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αγγέλου): Παπαρέγκας 3 (1), Σοκ 3 (1), Πουλιανίτης 2, Πράπας, Μαλέσεβιτς 15 (1), Σπρίντζιος 3 (1), Κάρι 13 (1), Κώττας 8, Σαρικόπουλος 9, Μαστρογιαννόπουλος 16 (2).