Μπάσκετ: Νίκησε ο Άρης, συγκίνησε ο Ιωαννίδης (video)

Εύκολα οι κιτρινόμαυροι 79-56 τον Πανιώνιο στο Παλέ - Στο ημίχρονο βραβεύτηκε η πρωταθλήτρια ομάδα του 1979

02/02/2019 17:55

Τηλέμαχος Φασούλας

Ακόμη μία νίκη σημείωσε ο Άρης στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών, καθώς επικράτησε άνετα του Πανιώνιου στο "Nick Galis Hall" με 79-56.

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν εξασφάλισε κάποια ικανή διαφορά, με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς ανώτεροι και να οδηγούν την αναμέτρηση σε υψηλό σκορ από νωρίς, μιας και η περίοδος "έκλεισε" στο 30-24.

Εν συνεχεία, ο Άρης μπήκε αρκετά φουριόζος και με ένα σερί 13-1 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (43-25), για να τη "μαζέψει" έπειτα ο Πανιώνιος στα επίπεδα των 9 πόντων (43-34), αλλά τους κιτρινόμαυρους να ξεφεύγουν εκ νέου και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 53-38.

Στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος κατάφερε να συρρικνώσει την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων, ωστόσο έφτασε απλά μέχρι το -9, με τον Άρη να ξεσπάει στο τελευταίο δεκάλεπτο και να καθιερώνει τη διαφορά γύρω από τους 20 πόντους. Εν τέλει, πήρε τη νίκη με 79-56, με τα ριμπάουντ (46 έναντι 34) και τα λίγα λάθη (μόλις 11) να είναι τα καθοριστικότερα σημεία της επικράτησης των παικτών του Γιάννη Καστρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 53-38, 60-51, 79-56.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζόουνς 9, Κάιζερ 11, Τολιόπουλος 5 (1), Μποχωρίδης 15 (1), Φλιώνης 7 (1), Μπελ 8 (2), Νταλό 5 (1), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 6, Μακ Γκι 2, Χάρις 11 (1), Αγγέλου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Ντόρσεϊ 8, Τέιλορ, Μπέρι 12 (2), Δημτρακόπουλος 2, Χάρις 5 (1), Δίπλαρος 6, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 13 (1), Όστιν 5 (1), Ελ-Αμίν 5 (1).

Συγκίνησε τους φιλάθλους ο Γιάννης Ιωαννίδης

Στο ημίχρονο του αγώνα βραβεύτηκε η ομάδα που κατέκτησε το πρωτάθλημα του 1979. Το μικρόφωνο πήρε ο Γιάννης Ιωαννίδης, που αποθεώθηκε από τον κόσμο.

«Άρης για πάντα. Όταν αισθάνεσαι δυνατός και αισθάνεσαι ότι θα πάνε όλα καλά. Το καταφέραμε και αυτό. Πρωταθλητής είναι ο κόσμος. Να είστε όλοι καλά», είπε ο «ξανθός».