Μπάσκετ: Νίκη του ΠΑΟΚ επί του Άρη με 82-76 σε σπουδαίο ντέρμπι στην Πυλαία (βίντεο)

Ο Δικέφαλος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +20, οι κιτρινόμαυροι επέστρεψαν και μείωσαν στο -2, αλλά ο τραυματισμός του Σανόγκο ήταν καθοριστικός

18/11/2023 22:32

Σε ματς που αποτελεί σημείο αναφοράς, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Άρη με 82-76 στο κλειστό της Πυλαίας, για την 7η αγωνιστική της Basket League, με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον ίδιο ρεκόρ, 4-3.

Ο Άρης πήγε στο ματς με τη δεύτερη καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος, όμως δέχτηκε 30 πόντους στην πρώτη περίοδο και 54 ως το 20', την ώρα που οι γηπεδούχοι έπαιζαν κάτι σαν το απόλυτο μπάσκετ. Οι κιτρινόμαυροι άλλαξαν την εικόνα τους στο δεύτερο ημίχρονο και πλησίασαν στο -2, αλλά ο τραυματισμός του Σανόγκο αποδείχθηκε καταλυτικός.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ χτύπησε τον Άρη στο σημείο υπεροχής του, την άμυνα. Με καλό «διάβασμα» στις αλλαγές, ατομικές ενέργειες του Χάρισον και απρόσμενο ήρωα τον Τσαϊρέλη ο Δικέφαλος έβγαλε την περίοδο στο +8 έναντι των κιτρινόμαυρων.

Ο Γκάλινατ εξανέμισε τη διαφορά και ο Άρης ξαναμπήκε δυνατά στο ματς, αλλά το δεύτερο φάουλ του Αμερικανού τον έστειλε στον πάγκο και ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να πάει το χάντικαπ για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (40-30), με τον Τσαϊρέλη να συνεχίζει να κάνει πράματα και θάματα στο παρκέ.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά με το εξωφρενικό 81% (18/21) στα δίποντα και τους ψηλούς του να κάνουν θραύση και στις δύο πλευρές του παρκέ (23 ριμπάουντ έναντι μόλις 6) ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 20 πόντων «τρέχοντας» επιμέρους σκορ 24-4 μετά την ισοφάριση του Άρη.

Το ζητούμενο για τον Άρη ήταν η αντίδραση, που θα μείωνε τη διαφορά σε διαχειρίσιμο επίπεδο. Ο στόχος επετεύχθη και με το παραπάνω με μπροστάρη τον Σανόγκο, που πέτυχε 12 πόντους στην τρίτη περίοδο. Όμως, ο Ιβοριανός φόργουορντ τραυματίστηκε στο ξεκίνημα της τέταρτης, για να πάρουν τα ηνία Τολιόπουλος και Γκάλινατ, που έφεραν τον Άρη στο -2 (68-66) στο 33'.

Το πρέσινγκ του Άρη σε όλο το γήπεδο λειτούργησε ευεργετική για τους φιλοξενούμενους, αλλά είχε και παρενέργειες, αφού ο ΠΑΟΚ πήγαινε πιο συχνά στις βολές ξεκολλώντας έτσι από τους 68 πόντους, την ώρα που ο Άρης μετρούσε πέντε συνεχόμενες χαμένες επιθέσεις, μαζί και ευκαιρίες να προσπεράσει στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε ψυχολογία, μαζί και το ματς, αφού ο Σμιθ πέτυχε καθοριστικό τρίποντο για το 80-74 στο 1:06 πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 54-34, 68-59, 82-76.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Σμιθ 18 (2), Γκίλμορ, Χάρισον 16, Τσιακμάς, Σχίζας, Τσαϊρέλης 14, Φρίντρικσον 12 (2), Μαργαρίτης 2, Άλστον 17, Μπελιάουσκας 3 (1).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 8, Σανόγκο 17 (3), Τολιόπουλος 15 (2), Καρ 2, Κατσίβελης 4, Φίλλιος, Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 1, Χάρελ 7, Μπάνκστον, Γκάλινατ 19 (2).

* Νωρίτερα, το Περιστέρι κέρδισε το ματς-θρίλερ κόντρα στο Λαύριο με 89-87 και πανηγύρισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του.