Μπάσκετ: Μία νίκη μακριά από την Basket League ο Ηρακλής (βίντεο)

Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 80-73 του Ερμή Σχηματαρίου - Ο ηττημένος του ζευγαριού Πανιώνιος - Μίλων θα είναι ο αντίπαλός τους στον τελικό της Κυριακής (19/5, 16:00)

17/05/2024 19:06

Ελένη Τσαλκατίδου

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο «Ερρίκος Ντυνάν», ο Ηρακλής πανηγύρισε με τη νίκη επί του Ερμή Σχηματαρίου με 80-73 και έγινε η πρώτη ομάδα που τσέκαρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακή (19/5, 16:00) με αντίπαλο τον ηττημένο του ζευγαριού Πανιωνίου-Μίλωνα.

Οι κυανόλευκοι, έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση των φιλάθλων τους που βρέθηκαν στην Αθήνα και στήριξαν από την αρχή μέχρι το τέλος τους παίκτες του Διονύση Αγγέλου, συνέχισαν το διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους σε πέντε θετικά αποτελέσματα, μετά τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες επί της Μεγαρίδας.

Ο Ερμής Σχηματαρίου ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα, αλλά γρήγορα ο Ηρακλής βρήκε τον τρόπο εφαρμόζοντας άμυνα ζώνης πάνω στα ατού του αντιπάλου του, να πάρει το πάνω χέρι στο σκοράρισμα και να προηγηθεί ακόμα και με 14 πόντους (38-24).

Ωστόσο, στα δύο τελευταία λεπτά οι τυπικά φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Μακίσιτς, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με πέντε πόντους διαφορά (43-38).

Με ένα σερί 9-2, η ομάδα από το Σχηματάρι πέρασε μπροστά στο σκορ με 50-45 στο 26', έχοντας «ζεστό» τον Γερομιχαλό και από εκεί και πέρα ακολούθησε ένα ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων.

Το ματς «καθάρισε» ο Μαστρογιαννόπουλος με τρίποντη βόμβα (77-73) 1.46' πριν το φινάλε, ενώ η αστοχία των αντιπάλων σε συνδυασμό με το έμμεσο τρίποντου Κάρι (80-73) ένα λεπτό πριν το τέλος οδήγησαν τον Ηρακλή στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-38, 54-58, 80-73.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αγγέλου): Παπαρέγκας 11 (2), Σοκ 4, Πουλιανίτης 2, Αλτίνης, Πράπας, Μαλέσεβιτς 18 (1), Σπρίντζιος 2, Κάρι 20 (1), Κώττας 6, Σαρικόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 15 (3).

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Σίσκος): Μακίσιτς 8, Γράβας 6, Ιωάννου, Κωστόπουλος 2, Μπολάτογλου 5 (1), Μαργέλης 3 (1), Στέφεν 20, Γερομιχαλός 29 (6), Ζορμπάς, Μητσιμπόνας.