Μπάσκετ: Καπάρωσε την πέμπτη θέση ο ΠΑΟΚ (βίντεο)

Ο Δικέφαλος ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Περιστερίου με 85-66 σε ένα από τα καλύτερα φετινά του παιχνίδια

11/04/2021 19:02

Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 85-66 του Περιστερίου, πέτυχε τη 12η φετινή του νίκη και είναι «αγκαλιά» με την πέμπτη θέση στη βαθμολογία στην κανονική περίοδο.

Ο Δικέφαλος είχε επιθετική πολυφωνία, σε αντίθεση με το σύνολο του Μανωλόπουλου, που αντιμετώπισε πολλά επιθετικά προβλήματα, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι ασπρόμαυροι.

Οι παίκτες του Λυκογιάννη έδειξαν μία αρκετά καλή στο πρώτο ημίχρονο, βάζοντας τις βάσεις για τη μετέπειτα επικράτησή τους, βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα και εκμεταλλευόμενοι τα 13 λάθη των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα (+25) στο 35’, όταν και προηγήθηκε με 77-52. Στα τελεηυταία λεπτά και ενώ το ματς είχε κριθεί, οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής στους νεαρότερους αθλητές.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-34, 70-51, 85-66.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 14 (1), Γκρίφιν 15 (1), Μαργαρίτης 2, Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης 4, Μπιτς 17 (3), Κονατέ 8, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Παπαντωνίου 4, Κάρτερ 4, Τέρνερ 15 (3).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 18 (3), Τσαϊρέλης 8, Μακ Λιν 4 (1), Τζόουνς 5, Μάντζιαρης 1, Σκορδίλης 4, Βισσαρίου, Φορντ 4, Σαλούστρος 11 (1), Τόλα 1, Γκουτιέρεζ 10 (2).