Μπάσκετ: Κακός ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο και ήττα στη Νέα Σμύρνη (videos)

Ο Ηρακλής έκανε πάρτι κόντρα στο Λαύριο (92-62), ενώ ο Άρης έχασε στο Ρέθυμνο (70-63)

30/11/2019 18:10

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 97-87 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, "πληρώνοντας" την κακή του εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο, που του στέρησε την πρώτη του φετινή νίκη μακριά από τη Θεσσαλονίκη.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε γρήγορα με 14-7, όμως, ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε σε 19-16.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα, με τον Δικέφαλο να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 23-22 και να φτάνει μέχρι το +8 (32-24). Όμως, η επαναφορά των γηπεδούχων ήταν ολική και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το ισχνό 45-44.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πανομοιότυπο με το προηγούμενο, μόνο που αυτή τη φορά οι ασπρόμαυροι διατήρησαν την πρωτοπορία, ενώ στο τέταρτο οι κυανέρυθροι προσπέρασαν με 72-70, επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 45-44, 62-68, 97-87.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γαβριήλ): Ντουρέν 22 (3), Πέτροβις 5 (1), Καμαριανός, Σάμουελς 21 (1), Πάσαλιτς 11 (2), ΜακΓκίλ 18 (3), Λι 20, Βεργίνης, Καμπερίδης.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Τζεκουάν 7 (1), Σμιθ 8 (2), Μαργαρίτης 13, Γουίγκινς 12, Σαρικόπουλος 4, Σχίζας, Καρράς, Τσόχλας 6 (2), Χατζηνικόλας 1, Μπεστ 20 (5), Εγκεκέζε 3 (1), Νόουλς 13.

Ηρακλής - Λαύριο 92-62

Χωρίς να συναντήσει κανένα απολύτως πρόβλημα και δείχνοντας εξ’ αρχής τις διαθέσεις του, ο Ηρακλής έφτασε σε μία εύκολη νίκη με 92-62 επί του Λαυρίου και έκανε πάρτι για τα 111α γενέθλια του συλλόγου.

Οι κυανόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν με 14 πόντους (24-10 και 27-13).

Η διαφορά, μάλιστα, εκτοξεύτηκε στο +19 (32-13) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με το +10 (41-31) στα αποδυτήρια.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού οι παίκτες του Καστρίτη συνέχισαν να πυροβολούν κατά ρυπάς.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 41-31, 66-49, 92-62.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 7 (1), Καββαδάς 8, Σούλερ 16 (1), Ντέιβις 19 (3), Χάνλαν 16 (1), Μανωλόπουλος, Οκερεαφόρ 7 (1), Κακαρούδης 2, Ζάρας 15 (4), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Γκάρετ 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερελής): Άλμαν, Μουράτος 7, Κουζέλογλου 12 (1), Ντεκόζι 4, Γερομιχαλός 4, Μαστρογιαννόπουλος 6, Γουάτσον 5 (1), Ντιμ 13, Τσιώκος, Ντέιβις 8 (1), Ερμίδης, Άουτλο 3 (1).

Ρέθυμνο - Άρης 70-63

Ο Άρης δεν μπόρεσε να κάνει το "2Χ2", καθώς ηττήθηκε με 70-63 από το Ρέθυμνο στο ντέρμπι των ουραγών της βαθμολογίας.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, όμως, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 17-15 στο 10΄.

Οι Κρητικοί διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκοράρισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το ματς στα ίσια (28-28) στο 17' και να παίρνουν κεφάλι με 32-29.

Το Ρέθυμνο μπήκε φουριόζο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +11 (59-48).

Ο Άρης με πέντε συνεχόμενους πόντους στα πρώτα λεπτά του τετάρτου μέρους μείωσε σε 59-55, όμως, δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην επίθεση και γνώρισε την 7η φετινή του ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-34, 59-50, 70-63.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 7 (1), Μάρεϊ 2, Χάρις 8 (2), Γκόρντον 7, Φράνκαμπ 26 (4), Λι 5, Χότον 12, Μαραγκάκης, Σπυριδωνίδης, Καμπερίδης 3, Ραζής.

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Μποχωρίδης 15, Φλιώνης 2, Μιλόσεβιτς 11, Ντραγκίσεβιτς 13, Μόρις 8 (1), Φιτζπάτρικ 2, Μπράουν, Γκετσεβίτσιους 10 (2), Σλαφτσάκης 2.