Μπάσκετ: Κακός ο ΠΑΟΚ, ήττα στη Λάρισα

Πισωγύρισμα για τον Δικέφαλο, που παρέμεινε στα χαμηλά της βαθμολογίας

11/01/2020 17:26

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να φύγει με το "διπλό" από τη Λάρισα, γνωρίζοντας την ήττα με 95-85 από την τοπική ομάδα, η οποία μπήκε πιο ψυχωμένα στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο.

Έτσι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το… καλημέρα 15 πόντους (25-10), με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βρει επιθετικές λύσεις.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους Λαρισαίους να προηγούνται σταθερά με διψήφιο αριθμό πόντων μέχρι το 39-29. Από εκεί και μετά, οι ασπρόμαυρο άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το -6 (48-42).

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τον Δικέφαλο να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 62-60.

Ακολούθησε ένα πραγματικό ντέρμπι, όπου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία στο σκοράρισμα, με τους Λαρισαίους να παίρνουν μία διαφορά 10 πόντων (91-81) δύο λεπτά περίπου πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 48-42, 69-70, 95-85.

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Παπαντωνίου 9 (1), Γκάρετ 18 (1), Χάρις 13 (4), Ρας 8 (2), Παρκς 11, Χίκι 26 (2), Χείλαρης, Τσιλούλης 2, Σπυρόπουλος 2, Φλόιντ 6.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σόρτερ 16 (2), Σμιθ 11 (3), Σχίζας 3 (1), Ουίγκινς 4, Σαρικόπουλος 2, Νόουλς 18, Μπράουν 16 (3), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 8, Μπεστ 4, Καραμανώλης.