Μπάσκετ: Κακός δαίμονας του Άρη ο Προμηθέας και νέα ήττα στην Πάτρα

Οι Αχαιοί επικράτησαν εύκολα με 79-60 στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ

17/05/2024 19:21

Ελένη Τσαλκατίδου

Για τέταρτη φορά τη φετινή χρονιά - δύο στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, μία στο Top-6 και μία στα πλέι οφ – ο Άρης δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Προμηθέα, γνωρίζοντας την ήττα στην Πάτρα με 79-60.

Οι δυο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου στο Αλεξάνδρειο αυτή τη φορά την Δευτέρα (20/5, 20:15).

Οι Πατρινοί επέβαλαν από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό, φτάνοντας ακόμα και στο +13 στην πρώτη περίοδο (18-5) και συγκεκριμένα στο 7'. Οι κιτρινόμαυροι πίεσαν μέχρι το ημίχρονο, μειώνοντας σε 37-35, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πάτησαν.. γκάζι και έμοιαζα ασταμάτητοι.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 37-35, 53-46, 79-60.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 6, Χάμιλτον 11 (1), Ρέινολντς 13 (2), Χρυσικόπουλος 9 (2), Στέφενς 2, Χέιλ 12, Κάουαν 10 (2), Πλότας, Πάπας, Λάγιος, Ετσενίκε 13.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 6 (2), Σανόγκο 7, Τολιόπουλος 3, Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς 3, Μποχωρίδης 3, Περσίδης 5 (1), Ντε Σόουζα 13, Χάρελ 1, Καλόγηρος, Γκάλινατ 17 (3).