Μπάσκετ: Εννιά λεπτά άντεξε ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Ολυμπιακό (βίντεο)

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν εύκολα με 100-70 τον Δικέφαλο στο ΣΕΦ - Ολοταχώς προς τετράδα το Περιστέρι, σώθηκε το Λαύριο

26/03/2023 21:18

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός για κάτι λιγότερο από ένα δεκάλεπτο στο ΣΕΦ και γνώρισε εντός προγράμματος ήττα με 100-70 από τον Ολυμπιακό.

Από το 23-22 στο 9', ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 26-8 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Δικέφαλο να σημειώνει στη δεύτερη περίοδο μόλις ένα καλάθι (1/5 δίποντα και 0/9 τρίποντα) και έξι βολές, για να διαμορφωθούν τα δεδομένα, που οδήγησαν σε μία πολύ εύκολη επικράτηση των Πειραιωτών.

Ο Δικέφαλος παραμένει στο κόλπο της τετράδας, ενώ από την πλευρά του ο αήττητος Ολυμπιακός έχει «κλειδώσει» την πρωτιά στην κανονική περίοδο, που συνεπάγεται πλεονέκτημα έδρας μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 49-30, 66-52, 100-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Λούντζης 7, Λαρεντζάκης 16 (4), Πάπας, Φαλ 6, Σλούκας 9 (2), Βεζένκοφ 26 (4), Παπανικολάου 9 (2), Μπολομπόι 2, Πίτερς 11 (1), Μπλακ 8, ΜαΚίσικ 6 (1).

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 12 (2), Ράιλι 13 (3), Τσιακμάς, Χαντς 6 (1), Μαργαρίτης 2, Πόλεϊ 23 (5), Σλαφτσάκης 2, Σάιμπερτ, Καμπερίδης, Σαλούστρος 5 (1), Ρένφρο 7.

* Νωρίτερα, το Περιστέρι νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου με 88-78 στη μάχη για την τετράδα, ενώ στο ντέρμπι παραμονής το Λαύριο άλωσε την Καρδίτσα με 85-70 και εξασφάλισε την παρουσία του και του χρόνου στην Basket League.