Μπάσκετ: Έφτασε δύσκολα στο 2-1 η ΑΕΚ στους μικρούς τελικούς

Η Ένωση χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση του Περιστερίου με 91-83 στο ΟΑΚΑ και τώρα θέλει άλλη μία νίκη για να τελειώσει τη σειρά

13/06/2019 21:28

Το 2-1 έκανε η ΑΕΚ στη σειρά των μικρών τελικών της Α1 ανδρών, καθώς νίκησε δύσκολα στην παράταση το Περιστέρι με 91-83 στο ΟΑΚΑ και χρειάζεται άλλη μία νίκη το ερχόμενο Σάββατο (15/6, 19:00), για να πάρει την τρίτη θέση.

Το παιχνίδι ήταν, όπως και τα προηγούμενα, ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ από την αρχή μέχρι το τέλος. Το Περιστέρι, στο τελευταίο δεκάλεπτο, απάντησε στα τρίποντα Ξανθόπουλου (2) και Γιορκ (1) με δύο δικά του απανωτά τρίποντα από Γκρέι και Βασιλόπουλο για να προηγηθεί με 75-73 δύο λεπτά πριν το τέλος. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 77-77 στα 31 δευτερόλεπτα με 1/2 βολές του Γιαννόπουλου, με το σκορ αυτό να μένει μέχρι τέλους και να οδηγεί τους δύο μονομάχους στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ΑΕΚ, με την αμέριστη βοήθεια του Ξανθόπουλου (έξι πόντους, δύο κλεψίματα), αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και έφτασε στην επικράτηση με 91-83.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-36, 62-60, 77-77, 91-83.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιορκ 13 (2), Τζέιμς 6, Ξανθόπουλος 19 (5), Σάκοτα 9, Τσαλμπούρης, Μωραΐτης 5 (1), Θίοντορ 2, Σαντ-Ρος, Ρογκαβόπουλος 2, Γιαννόπουλος 16 (3), Χάντερ 15, Εμπάκουε 4.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Φλέμινγκς 5 (1), Σκορδίλης 13, Σταυρακούκας, Μουράτος 1, Αγραβάνης 14 (2), Φιλιππάκος, Ντάνιελ 10, Καράμπελας 7 (2), Βασιλόπουλος 5 (1), Κάλαχαν 2, Γκρέι 13 (3), Μπέντιλ 13 (1).