Μπάσκετ: Έχασε την πρώτη ευκαιρία ο ΠΑΟΚ (βίντεο)

Ο Δικέφαλος ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ με 102-89 από την ΑΕΚ, που πήρε το προβάδισμα στην προημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League

11/05/2021 22:03

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός για δύο δεκάλεπτα στο ΟΑΚΑ, αλλά έκανε... μισή δουλειά απέναντι στην ΑΕΚ. Η Ένωση νίκησε με 102-89 και άνοιξε το σκορ στο ζευγάρι της πρώτης φάσης των πλέι οφ της Basket League, όπως και το Λαύριο, που νωρίτερα νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου με 87-68.

Μετά το υπέρ του 25-19 του πρώτου δεκάλεπτου ο ΠΑΟΚ χαλάρωσε στην άμυνα, την οποία... ξαναθυμήθηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ωστόσο, η ΑΕΚ, που έχασε με τραυματισμό τον Λάνγκφορντ, βρήκε λύσεις με τα τρίποντα του ασταμάτητου Μέικον, "έτρεξε" σερί 15-0 για το 94-79 και εξασφάλισε τη νίκη.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά το βράδυ της Πέμπτης (20:00) στο κλειστό της Πυλαίας, όπου ο ΠΑΟΚ θα έχει τη δυνατότητα να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1 και να διεκδικήσει την πρόκριση σε τρίτο αγώνα, το Σάββατο στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 52-46, 73-72, 102-89.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 16, Μέικον 28 (7), Λάνγκφορντ, Ματσιούλις 9, Γιάνκοβιτς 8, Κατσίβελης 6, Χρυσικόπουλος 7 (1), Ζήσης 5 (1), Γκίκας 9 (1), Λοτζέσκι 10 (1), Κίνγκσλεϊ 4.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 13 (3), Κονατέ 10, Λοβ 11 (1), Γκρίφιν 19 (2), Τσαμπούρης, Μαργαρίτης 5 (1), Κακλαμανάκης 8, Ιατρίδης, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου, Κάρτερ 3 (1), Τέρνερ 17 (3).