Μπάσκετ: Δια χειρός Τολιόπουλου τη νίκη ο Άρης, ήττα του ΠΑΟΚ στη Ρόδο (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 70-57 του Απόλλωνα Πατρών, ενώ ο Δικέφαλος έχασε στις λεπτομέρειες με 80-76 από τον Κολοσσό

05/11/2022 18:11

Μετά από δύο συγκλονιστικά παιχνίδια σε Αλεξάνδρειο και Ρόδο, ο μεν Άρης κατάφερε να πάρει την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 70-57 του Απόλλωνα Πατρών, ενώ ο δε ΠΑΟΚ ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Κολοσσό με 80-76.

Συγκεκριμένα, οι κιτρινόμαυροι, που βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 14 πόντους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και να πάρουν αυτοί τα ηνία στο σκοράρισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο με μπροστάρη τον Βασίλη Τολιόπουλο.

Από την πλευρά του, ο Δικέφαλος, παρ’ ότι ξεκίνησε καλά δεν είχε την ανάλογη συνέχεια, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους όχι μόνο να τον φτάσουν αλλά και να τον προσπεράσουν στο σκορ. Πραγματική μάχη έγινε στα τελευταία λεπτά, που βρήκε νικητές τους Ροδίτες.

Άρης - Απόλλων Πατρών 70-57

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρκλερ 5 (1), Γκούντγουιν 10, Τολιόπουλος 23 (4), Σανόγκο 4, Φίλλιος 6, Σχίζας, Καββαδάς, Νότε 17 (1), Σιδηροηλίας, Νετζήπογλου 5 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Γκρίφιν 21 (3), Ντέιβις 9, Μπόγρης 2, Τέιλορ 11 (2), Καράμπελας 9 (1), Σίλα 1, Χάινς-Τζόουνς 4 (1), Καλχούν, Κογιώνης.

Κολοσσός Ρόδου - ΠΑΟΚ 80-76

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-38, 53-54, 80-76.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 29 (2), Χρυσικόπουλος 8, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 8, Γιαννόπουλος 7, Μορέιρα 14, Όσμπορν 3, Μπίλης, Μπαρτσέλο, Ιορδάνου, Τιγκ 7, Στεφάνοβιτς 2.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (3), Χαντς 24 (3), Πόλι 5 (1), Ρένφρο 9, Τσιακμάς 5 (1), Χρηστίδης 2, Σλαφτσάκης 3, Καμπερίδης 4, Μαργαρίτης 3, Σαλούστρος 3.