Μπάσκετ: Διά χειρός Χάρελ ο Άρης πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 77-63 του Δικέφαλου και βρίσκονται στο κυνήγι της 3ης θέσης

11/02/2024 18:40

Ο Άρης πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απέναντι στον ΠΑΟΚ του οποίου επικράτησε με 77-63 στο «φλεγόμενο» Αλεξάνδρειο - οι φίλοι των κιτρινόμαυρων έκαναν το δεύτερο sold out μέσα στην εβδομάδα - και κάλυψε τη διαφορά της ήττας του 1ου γύρου, ενώ συνεχίζει να κυνηγάει την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους παίκτες του Καστρίτη και προηγήθηκαν με 8-3, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι τους και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 17-16 στο 7’. Ακολούθησε μια αμφίρροπη μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 40-36.

Ένα ξέσπασμα των κιτρινόμαυρων στην τρίτη περίοδο με μπροστάρη τον Τολιόπουλο, ο οποίος πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον εξαιρετικό Χάρελ του πρώτου ημιχρόνου, έδωσε «αέρα» ακόμα και εννέα πόντων (58-49 στο 29’) στους γηπεδούχους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, προηγούμενοι ακόμα και με 16 -πόντους (77-61) λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 7, Σανόγκο 3 (1), Τολιόπουλος 20 (3), Κατσίβελης, Μποχωρίδης 10 (2), Μπλούμπεργκς 1, Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 7, Χάρελ 21 (4), Μπάνκστον 6.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 5, ΜακΝίς 20, Χάρισον , Τσιακμάς 1, Σχίζας 4, Φρίντρικσον 9 (1), Τσαϊρέλης 2, Μαργαρίτης 4, Άλστον 6, Γουίλιαμς 9 (1), Μιχάλακ 3 (1).