Μπάσκετ: Άρης από άλλον πλανήτη στο ΟΑΚΑ, «έσπασε» το αήττητο του Παναθηναϊκού (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι, που προηγήθηκαν ακόμα και με 19 πόντους, πήραν μια σπουδαία νίκη με 73-70 με φόντο τον «τελικό» με την Τρέντο

05/02/2024 19:20

Ελένη Τσαλκατίδου

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, όπου ο Άρης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, οι παίκτες του Καστρίτη έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με 73-70 επί του Παναθηναϊκού, τον οποίο υποχρέωσαν στην πρώτη του φετινή ήττα.

Και όλα αυτά δύο ημέρες πριν τον «τελικό» με την Τρέντο την Τετάρτη (7/2) στο Αλεξάνδρειο για την 4η θέση του ομίλου στο EuroCup όπου υπενθυμίζεται πως η κιτρινόμαυρη ΚΑΕ είχε ζητήσει ο αγώνας να διεξαχθεί μία ημέρα νωρίτερα (4/2), αλλά το αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από τον ΕΣΑΚΕ.

Ένας εξωπραγματικός Άρης εμφανίστηκε στο ΟΑΚΑ στο πρώτο 12λεπτο, αφού προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους (36-17) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι γηπεδούχοι σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά και με ένα σερί 11-0 μείωσαν σε 39-33 λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του Παναθηναϊκού, που πήρε προβάδισμα ακόμα και με οχτώ πόντους (57-49) στο 29’, όμως, οι παίκτες του Καστρίτη αποδείχθηκαν σκληρά καρύδια, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε ένα δραματικό φινάλε.

Ο Άρης προηγήθηκε με 71-62 στα 1.20' πριν το φινάλε, χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τολιόπουλου, όμως, το άστοχο σου του Χάρελ και το επιθετικό φάουλ του Σταρκ έδωσαν το δικαίωμα στους παίκτες του Αταμάν να μειώσουν από τις βολές σε 73-70. Οι κιτρινόμαυροι έκαναν λάθος στην επαναφορά και ο Καλαϊτζάκης αστόχησε στο φινάλε, δίνοντας τη νίκη στους παίκτες του Καστρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιντόζα, Γκραντ 9 (1), Αντετοκούνμπο 10, Μήτογλου 9, Καλαϊτζάκης 9, Μπαλτσερόφσκι 4, Λεσόρτ , Σλούκας 5 (1), Ναν 7 (1), Γκριγκόνις 9 (1), Γκάι , Μαντζούκας 2.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 14 (3), Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 12 (4), Κατσίβελης 5, Μποχωρίδης 3 (1), Μπλούμπεργκς 5 (1), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 8, Χάρελ 10 (2), Γκάλινατ, Μπάνκστον 2, Καλόγηρος 2.