Μπάσκετ: Από την κόλαση στον παράδεισο ο ΠΑΟΚ (βίντεο)

Ο Δικέφαλος, αν και βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους, γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη με 93-81 απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου

04/12/2023 22:14

Μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι στο κλειστό της Πυλαίας, όπου ο ΠΑΟΚ, κάνοντας ένα δυναμικό come back στο τέλος της τρίτης περιόδου επανήλθε από το -14 και έφτασε στη νίκη με 93-81 επί του Κολοσσού Ρόδου.

Αυτή ήταν η πέμπτη συνολικά και τρίτη εντός έδρας νίκη για τους Θεσσαλονικείς, που έκαναν ένα ακόμα βήμα για την επτάδα.

Αμφίρροπη ήταν η πρώτη περίοδος, με τον Κολοσσό Ρόδου να παίρνει κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 27-28 στο 13’ και ήταν η τελευταία του επαφή με το σκορ μέχρι του 30’, αφού στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 14 πόντους (54-40 στο 22’ και 60-46 στο 25’). Στα τέλη, όμως, του τρίτου δεκαλέπτου και στις αρχές του τετάρτου οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους, με αποτέλεσμα το σύνολο του Τακιανού με τρία συνεχόμενα τρίποντα να προσπεράσει με 72-69 στο 33’.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την καταπληκτική τους πορεία και στα επόμενα λεπτά, με τον Φρίντρικσον να παρασύρει και τους συμπαίκτες του στη νίκη με 93-81.

Καταπληκτικός ΠΑΟΚ από το φινάλε της τρίτης περιόδου κι έπειτα. Ο Φρόντρικσον στους 12 πόντους και τις 10 ασίστ, είναι ο κορυφαίος για την ομάδα του Φώτη Τακιανού.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 38-47, 61-66, 93-81.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Άλστον 12, Μπελιάουσκας 7 (1), Φρίντρικσον 14 (3), Χάρισον 15 (1), Σχίζας 7 (1), Γκίλμορ 10 (1), Μαργαρίτης, Σμιθ 16 (3), Τσαϊρέλης 10, Τσιακμάς 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 12 (2), Ουτόμι 11 (3), Μπραϊκόβιτς 12, Πόλεϊ 10 (2), Περάντες 3 (1), Γκάουντλοκ 20 (3), Κολοβέρος 2, Πετρόπουλος 5 (1), Μπιλής 4, Καμαριανός, Γόντικας 2.