Μπάσκετ: Ανώτερο το Περιστέρι, νίκησε τον ΠΑΟΚ και έκανε το 2-0 στους μικρούς τελικούς (βίντεο)

Το σύνολο του Σπανούλη επικράτησε με 81-64 του Δικέφαλου στη Θεσσαλονίκη και απέκτησε σαφές πλεονέκτημα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης

07/06/2023 21:15

Ούτε αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει τον φετινό «κακό του δαίμονα», το Περιστέρι, αφού σε δύο αναμετρήσεις στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, μία στον προημιτελικά του κυπέλλου και δύο πλέον στα πλέι οφ μετράει πέντε ήττες, αυτή τη φορά με 81-64.

Έτσι, το σύνολο του Σπανούλη έκανε το 2-0 στη σειρά των μεταξύ τους αγώνων στους μικρούς τελικούς και θα έχει την ευκαιρία να κατακτήσει την τρίτη θέση στο παιχνίδι του ερχόμενου Σαββάτου.

Το ματς είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται ακόμα και με εννέα πόντους (24-15) λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι, τρέχοντας ένα σερί 2-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο μετέτρεψαν το 30-23 με το οποίο βρέθηκαν πίσω σε 32-34, για να κλείσουν τελικά το ημίχρονο προηγούμενοι με 41-33.

Στο δεύτερο μέρος, οι Πειστεριώτες συνέχισαν να κρατούν τα ηνία στο σκοράρισμα, προηγούμενοι ακόμα και με δέκα πόντους (48-38) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους, όμως, να μην το βάζουν κάτω και να μειώνουν σε απόσταση αναπνοής (48-50). Αυτή, όμως, ήταν και η τελευταία τους επαφή με το σκορ, αφού το σύνολο του Σπανούλη ήταν σαφώς καλύτερο στην τέταρτη περίοδο

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 33-41, 42-56, 64-81.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 16, Ράιλι 7 (1), Τσιακμάς 2, Χαντς 5 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Πόλεϊ 1, Σλαφτσάκης , Σάιμπερτ 4, Κακλαμανάκης 9, Καμπερίδης 2, Σαλούστρος 9 (1), Ρένφρο 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 14, Φρανσίσκο 13, Κόλεμαν 2, Μωραΐτης 17 (3), Ραντάνοβ, Πουλιανίτης 2, Ντένμον 17 (2), Κασελάκης 5 (1), Περσίδης 3 (1), Χουγκάζ 4, Χάμερ 4.