Μπάσκετ: Αγχώθηκε, αλλά νίκησε ο ΠΑΟΚ

Αν και προηγήθηκαν μέχρι και με 22 πόντους, οι ασπρόμαυροι επιβλήθηκαν του Χολαργού στην Πυλαία με 80-73

02/03/2019 18:08

Τηλέμαχος Φασούλας

Τη νίκη, έστω και πιο αγχωτικά από όσο περίμενε, πήρε σήμερα ο ΠΑΟΚ επί του Χολαργού στο κλειστό της Πυλαίας για τη 17η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, με τους ασπρόμαυρους να επιβάλλονται με 80-73, παρά το γεγονός ότι είχαν αποκτήσει προβάδισμα 22 πόντων στα τέλη της τρίτης περιόδου.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 18-17. Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανεβάσει ρυθμούς, με Χρυσικόπουλο και Γκάρετ, κυρίως, να τραβάνε το κουπί και τους ασπρόμαυρους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με ένα προβάδισμα έξι πόντων (37-31).

Από εκεί και έπειτα, ο Δικέφαλος πάτησε γκάζι και με τη σημαντική βοήθεια του Γκος, έφτασε τη διαφορά μέχρι και στους 22 πόντους (66-44), σημειώνοντας ένα επιμέρους σερί περιόδου 29-15. Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Χολαργού να προσπαθούν για μια επική ανατροπή και να καταφέρνουν να μειώσουν τη διαφορά στους έξι πόντους με τρίποντο του Οκερέαφορ, με 45 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος (77-71), ωστόσο η απάντηση ήρθε με τον ίδιο τρόπο από τον Τέπιτς, με το τελικό σκορ να είναι 80-73.

Το παιχνίδι παρακολούθησε από τις κερκίδες και ο γιος του Ιβάν Σαββίδη, Γιώργος, που πρόσφατα προανήγγειλε οικονομική βοήθεια στο μπασκετικό τμήμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-31, 66-46, 80-73.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ζάρας 5 (1), Χρυσικόπουλος 16 (4), Κόνιαρης 9, Τέπιτς 11 (1), Τζέφερσον 3, Μαργαρίτης 7 (1), Τσόχλας 5 (1), Σχίζας 4, Γκάρετ 9, Γκος 11 (2).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 5 (1), Γιάνκοβιτς 20 (2), Οκερέαφορ 13 (2), Αγκμπελέσε 4, Χόκινς 2, Κώττας 8, Καμπερίδης 3, Τάλτον 8 (2), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης 4, Ραλλάτος, Λαβ 6.

* Στα άλλα δύο ματς, ο Ήφαιστος Λήμνου επιβλήθηκε εκτός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 78-60, ενώ το Περιστέρι χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Κύμης με 94-93.