Μπάσκετ: "Αέρας" στον τελικό κυπέλλου ο ΠΑΟΚ

Ο Δικέφαλος νίκησε με 72-61 εκτός έδρας την Κύμη και την Κυριακή θα διεκδικήσει το τέταρτο τρόπαιο στην ιστορία του

13/02/2019 19:28

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 72-61 εκτός έδρας την Κύμη και προκρίθηκε για όγδοη φορά στην ιστορία του στον τελικό του κυπέλλου μπάσκετ, ώστε να διεκδικήσει το τέταρτο τρόπαιό του. Αντίπαλος του Δικέφαλου στον αγώνα της Κυριακής (17/2, 17:00) στο κλειστό «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου θα είναι ένας εκ των Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, καθώς ο μεταξύ τους ημιτελικός ξεκινάει στις 20:00 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Ο ημιτελικός στην Εύβοια έδειχνε να έχει κριθεί πολύ νωρίς, καθώς στο 4’ το σκορ ήταν 2-10 υπέρ του ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου διεύρυνε το προβάδισμά της φτάνοντας μέχρι το +18 (21-39 στο 17’ και 24-42 στο επόμενο λεπτό).

Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να απειλήσουν τον ΠΑΟΚ πλησιάζοντας, αυτό δεν συνέβη, παρότι η Κύμη πλησίασε με 53-60 και η ομάδα της Θεσσαλονίκης τσέκαρε το εισιτήριό της για τον κυριακάτικο τελικό στην Κρήτη, με τον Δικέφαλο να φτάνει σε τελικό μετά από 20 χρόνια.

Στα αξιοσημείωτα, η διακοπή του αγώνα για περίπου 20 λεπτά στο 35', καθώς δύο φορές έπεσε το ρεύμα στο κλειστό "Τάσος Καμπούρης" εξαιτίας προβλήματος στον υποσταθμό της ΔΕΗ στη Χαλκίδα.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 30-44, 46-58, 61-72.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 3, Σαγκς 18 (2), Λιούις 17 (2), Τουτζιαράκης 2, Ουάσινγκτον 3, Καρινιάουσκας 8, Πουλιανίτης, Γουίλιαμς 5 (1), Μαραγκός 5 (1), Μητσιμπόνας.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 5 (1), Τζέφερσον 10, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 13 (3), Τέπιτς 11 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Ζάρας 4, Χάτσερ 13 (2), Γκάρετ 3, Γκος 6 (2).