Μπάσκετ: Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε ο ΠΑΟΚ (βίντεο)

Ο Δικέφαλος επικράτησε με 66-65 του Λαυρίου στην παράταση

21/01/2024 19:39

Ελένη Τσαλκατίδου

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 66-65 απέναντι στο Λαύριο στην παράταση.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 23-14 στο 14’, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 23-19, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν εν τέλει στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 32-20.

Ωστόσο,στα πέντε πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου οι παίκτες του Τακιανού έμειναν χωρίς σκορ, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους με ένα επιμέρους σκορ 14-2 να φέρουν το ματς στα ίσια (34-34).

Μάλιστα, το σύνολο του Μέξα προηγήθηκε μετά από πολλή ώρα με 45-40 στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να εκμεταλλεύονται τα συνεχόμενα λάθη των αντιπάλων τους και να παίρνουν εκ νέου τα ηνία στο σκοράρισμα με 53-47 στο 37’.

Η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, αφού οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 53-53 ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε, ενώ με 1/2 ο Άλστον και 1/2 ο Σχίζας διαμόρφωσαν το 54-54, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο ΠΑΟΚ πήρε μετά δυσκολίας τη νίκη, παίζοντας καλή άμυνα πάνω στα ατού του Λαυρίου.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 32-20, 40-42, 54-54 (κ.α.), 66-65.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝίς 8, Χάρισον 15 (2), Τσιακμάς 5 (1), Σχίζας, Τσαϊρέλης 3, Φρίντρικσον 5 (1), Μαργαρίτης, Αρσενόπουλος, Άλστον 17 (2), Μπελιάουσκας 11 (2).

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν 3 (1), Μουρ 3, Μουράτος 8 (2), Θόρντον 9 (2), Γόντικας 9, Τσάμης, Καστανέδα 18 (1), Καββαδάς, Γκρόμοβς 6, Ζάρας 8 (2), Χόρχλερ 1.