Μπαρμπάντος - Γρενάδα: Η νύχτα που ντράπηκε το ποδόσφαιρο (βίντεο)

Στις 27 Ιανουαρίου 1994 διεξήχθη ο πιο παράλογος αγώνας στην ιστορία

27/01/2022 10:00

Eίκοσι οκτώ χρόνια συμπληρώνονται από τον πιο... παράλογο αγώνα στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Στις 27 Ιανουαρίου 1994, το παιχνίδι μεταξύ Μπαρμπάντος και Γρενάδας, για την φάση των ομίλων του Κυπέλλου Καραϊβικής, πέρασε στην ιστορία, εξαιτίας ενός κανονισμού. Η ομάδα των Μπαρμπάντος έπρεπε να νικήσει με δύο γκολ διαφορά, προκειμένου να αποφευχθεί ο πρόωρος αποκλεισμός.

Ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 έως 83', όταν η Γρενάδα μείωσε. Όμως ο κανονισμός δεν προέβλεπε ισοπαλία ούτε στην φάση των ομίλων. Έτσι σε περίπτωση ισοπαλίας, οι δύο ομάδες θα αναγκάζονταν να παίξουν παράταση, όπου ίσχυε το "χρυσό" γκολ, το οποίο μάλιστα μετρούσε διπλό.

Έτσι οι παίκτες των Μπαρμπάντος συνειδητοποίησαν ότι ήταν βολικό να έλθει ισόπαλο το ματς και στη συνέχεια να επιδιώξουν το διπλό νικηφόρο γκολ στον επιπλέον χρόνο. Για το λόγο αυτό, ο αμυντικός Σίλι στο 87' και μετά από ανταλλαγή πασών με τον τερματοφύλακα Στάουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Έχοντας κατανοήσει το κόλπο, οι παίκτες της Γρενάδας προσπάθησαν να το διορθώσουν. Και ήξεραν ότι μπορούσαν να το κάνουν είτε σκοράροντας γκολ ή αυτογκόλ. Δεν τα κατάφεραν. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί τα Μπαρμπάντος πέτυχαν το "χρυσό" γκολ.