Mistral: Το success story του αγαπημένου all day bar-restaurant με τη μοναδική κυκλαδίτικη αισθητική
15/11/2023 09:05
15/11/2023 09:05
Με το όνομά του να είναι εμπνευσμένο από τον βορειοδυτικό γαλλικό άνεμο, το Mistral έχει γράψει τη δική του ιστορία στη Θεσσαλονίκη, στα 30 και πλέον χρόνια επιτυχούς λειτουργίας του. Η ιστορία του ξεκίνησε το 1967, όταν η οικογένεια των τωρινών ιδιοκτητών ίδρυσε στο ίδιο σημείο τη θρυλική ντίσκο «Αργώ» και έπειτα, το 1991, έδωσαν σάρκα και οστά στο Mistral.
Το Mistral αποτέλεσε το πρώτο παραλιακό μπαρ στην περιοχή και αγαπήθηκε από την πρώτη στιγμή. Η προνομιακή του θέση στην περιοχή της Καλαμαριάς και η υπέροχη θέα που προσφέρει στον Θερμαϊκό Κόλπο αποτελούν θεμέλιο λίθο στην πορεία της εξέλιξής του. Η θάλασσα είναι κομμάτι του Mistral, ενώ το ηλιοβασίλεμα στον υπέροχο χώρο του είναι μία εμπειρία που αξίζει να ζήσετε.
Οι σημερινοί ιδιοκτήτες του χώρου ανήκουν στην τρίτη γενιά της οικογενειακής επιχείρησης και είναι η Δέσποινα Κυράτσου, η Ιωάννα Κυράτσου και ο Νίκος Σίας.
Η Δέσποινα Κυράτσου έχει σπουδάσει Marketing Communications στο ICBS Business College και Ευρωπαϊκό Πολιτισμό στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Δραστηριοποιείται αρκετά χρόνια στον κλάδο της εστίασης, έχοντας εργαστεί, πριν αναλάβει τη διοίκηση, σε διάφορες θέσεις στην οικογενειακή επιχείρηση.
Για την ίδια ο κλάδος της εστίασης αποτελεί οικογενειακή παράδοση η οποία ξεκίνησε από τον παππού της, καθώς ήταν εκείνος, ο οποίος έφερε τη δεκαετία του ‘60 τη μόδα της ντίσκο στην πόλη της Θεσσαλονίκης. Όπως μας εξομολογείται: «Αγαπώ τη δουλειά μου και προσπαθώ διαρκώς να βρίσκω καινοτόμες ιδέες που να την εξελίσσουν».
Πράγματι, η ομάδα του Mistral δεν σταμάτησε ποτέ να εισάγει νέες τάσεις, μέσα από ταξίδια στο εξωτερικό και συνεχείς προσωπικές αναζητήσεις. Μέσω αυτών αντλούν έμπνευση και δημιουργία και αναδιαμορφώνουν τον χώρο με συνεχείς ανακαινίσεις.
Το design του με τις μίνιμαλ επιρροές, τα χρώματά του, η φιλόξενη εσωτερική σάλα με τη γυάλινη οροφή, αλλά και η επαφή του χώρου με τη θάλασσα, προσδίδουν στο Mistral τις πινελιές της κυκλαδίτικης αισθητικής, με τους θαμώνες του να αισθάνονται πως βρίσκονται σε ένα πανέμορφο… νησί, λίγο έξω από το κέντρο της πόλης.
Το menu του Mistral κινείται στη φιλοσοφία του all day bar-restaurant, με μοναδικά πιάτα, που κατατάσσονται στις premium γαστρονομικές απολαύσεις της Θεσσαλονίκης.
Κάποιες από τις κορυφαίες επιλογές είναι το μοσχαρίσιο φιλέτο, η σαλάτα mojito, το μεσογειακό κριθαρότο και το φιλέτο σολομού. Το menu ανανεώνεται συχνά, ενώ οι συνταγές μένουν πιστές στις αρχές της μεσογειακής κουζίνας.
Παράλληλα, η πλούσια wine list, τα signature cocktails και το πλήθος ποτών της κάβας του αποτελούν την ιδανική συνοδεία από νωρίς το απόγευμα μέχρι και τις μικρές ώρες.
Η μουσική αντανακλά με τον δικό της μοναδικό τρόπο τις δεκαετίες λειτουργίας του Mistral. Από τη ‘70s disco, στα ‘80s και το glam rock και την pop των ‘90s, μέχρι και τη σημερινή mainstream μουσική σκηνή, το bar του Mistral μένει πιστό όλα αυτά τα χρόνια στις προτιμήσεις των πελατών του, προσφέροντάς τους στιγμές «ντυμένες» με τις πιο αγαπημένες τους μελωδίες.
Επίσης, διοργανώνονται και σημαντικά μουσικά events, όπως τα live των Marianna Voulgari & live sax συνήθως τις Παρασκευές, τα dj sets του Μανώλη Σταυρουλάκη κάθε Σάββατο βράδυ, αλλά και την dj Litok & friends τα απογεύματα της Κυριακής. Όλα τους ξεχωριστά, προσεκτικά «σκηνοθετημένα» για να συνοδεύσουν με τον πλέον κατάλληλο τρόπο τις στιγμές σας στο Mistral.
Την ίδια στιγμή, το Mistral είναι μία ιδανική επιλογή χώρου για να φιλοξενήσει και να διοργανώσει εταιρικές εκδηλώσεις, custom events ή private parties, προσφέροντας απλόχερα τη ζεστή φιλοξενία του και την επαγγελματική του οργάνωση.
Για οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας, εποχή ή και περίσταση, το Mistral αποτελεί εγγύηση παροχής υπηρεσιών υψηλών προδιαγραφών στον τομέα της εστίασης στη Θεσσαλονίκη.
Ένα όνομα που έχει καθορίσει την περιοχή της Καλαμαριάς, μία επιχείρηση συνυφασμένη πια με την ιστορία της πόλης, μία ομάδα που διαρκώς καινοτομεί και δεν επαναπαύεται στις δάφνες της. Αυτή είναι η εξίσωση της επιτυχίας του Mistral - του all day bar-restaurant που αποτελεί πλέον μία «σταθερά» στον γαστρονομικό χάρτη της Θεσσαλονίκης.
Διεύθυνση: Τήνου 4, Καλαμαριά
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2310 444845
Με το όνομά του να είναι εμπνευσμένο από τον βορειοδυτικό γαλλικό άνεμο, το Mistral έχει γράψει τη δική του ιστορία στη Θεσσαλονίκη, στα 30 και πλέον χρόνια επιτυχούς λειτουργίας του. Η ιστορία του ξεκίνησε το 1967, όταν η οικογένεια των τωρινών ιδιοκτητών ίδρυσε στο ίδιο σημείο τη θρυλική ντίσκο «Αργώ» και έπειτα, το 1991, έδωσαν σάρκα και οστά στο Mistral.
Το Mistral αποτέλεσε το πρώτο παραλιακό μπαρ στην περιοχή και αγαπήθηκε από την πρώτη στιγμή. Η προνομιακή του θέση στην περιοχή της Καλαμαριάς και η υπέροχη θέα που προσφέρει στον Θερμαϊκό Κόλπο αποτελούν θεμέλιο λίθο στην πορεία της εξέλιξής του. Η θάλασσα είναι κομμάτι του Mistral, ενώ το ηλιοβασίλεμα στον υπέροχο χώρο του είναι μία εμπειρία που αξίζει να ζήσετε.
Οι σημερινοί ιδιοκτήτες του χώρου ανήκουν στην τρίτη γενιά της οικογενειακής επιχείρησης και είναι η Δέσποινα Κυράτσου, η Ιωάννα Κυράτσου και ο Νίκος Σίας.
Η Δέσποινα Κυράτσου έχει σπουδάσει Marketing Communications στο ICBS Business College και Ευρωπαϊκό Πολιτισμό στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Δραστηριοποιείται αρκετά χρόνια στον κλάδο της εστίασης, έχοντας εργαστεί, πριν αναλάβει τη διοίκηση, σε διάφορες θέσεις στην οικογενειακή επιχείρηση.
Για την ίδια ο κλάδος της εστίασης αποτελεί οικογενειακή παράδοση η οποία ξεκίνησε από τον παππού της, καθώς ήταν εκείνος, ο οποίος έφερε τη δεκαετία του ‘60 τη μόδα της ντίσκο στην πόλη της Θεσσαλονίκης. Όπως μας εξομολογείται: «Αγαπώ τη δουλειά μου και προσπαθώ διαρκώς να βρίσκω καινοτόμες ιδέες που να την εξελίσσουν».
Πράγματι, η ομάδα του Mistral δεν σταμάτησε ποτέ να εισάγει νέες τάσεις, μέσα από ταξίδια στο εξωτερικό και συνεχείς προσωπικές αναζητήσεις. Μέσω αυτών αντλούν έμπνευση και δημιουργία και αναδιαμορφώνουν τον χώρο με συνεχείς ανακαινίσεις.
Το design του με τις μίνιμαλ επιρροές, τα χρώματά του, η φιλόξενη εσωτερική σάλα με τη γυάλινη οροφή, αλλά και η επαφή του χώρου με τη θάλασσα, προσδίδουν στο Mistral τις πινελιές της κυκλαδίτικης αισθητικής, με τους θαμώνες του να αισθάνονται πως βρίσκονται σε ένα πανέμορφο… νησί, λίγο έξω από το κέντρο της πόλης.
Το menu του Mistral κινείται στη φιλοσοφία του all day bar-restaurant, με μοναδικά πιάτα, που κατατάσσονται στις premium γαστρονομικές απολαύσεις της Θεσσαλονίκης.
Κάποιες από τις κορυφαίες επιλογές είναι το μοσχαρίσιο φιλέτο, η σαλάτα mojito, το μεσογειακό κριθαρότο και το φιλέτο σολομού. Το menu ανανεώνεται συχνά, ενώ οι συνταγές μένουν πιστές στις αρχές της μεσογειακής κουζίνας.
Παράλληλα, η πλούσια wine list, τα signature cocktails και το πλήθος ποτών της κάβας του αποτελούν την ιδανική συνοδεία από νωρίς το απόγευμα μέχρι και τις μικρές ώρες.
Η μουσική αντανακλά με τον δικό της μοναδικό τρόπο τις δεκαετίες λειτουργίας του Mistral. Από τη ‘70s disco, στα ‘80s και το glam rock και την pop των ‘90s, μέχρι και τη σημερινή mainstream μουσική σκηνή, το bar του Mistral μένει πιστό όλα αυτά τα χρόνια στις προτιμήσεις των πελατών του, προσφέροντάς τους στιγμές «ντυμένες» με τις πιο αγαπημένες τους μελωδίες.
Επίσης, διοργανώνονται και σημαντικά μουσικά events, όπως τα live των Marianna Voulgari & live sax συνήθως τις Παρασκευές, τα dj sets του Μανώλη Σταυρουλάκη κάθε Σάββατο βράδυ, αλλά και την dj Litok & friends τα απογεύματα της Κυριακής. Όλα τους ξεχωριστά, προσεκτικά «σκηνοθετημένα» για να συνοδεύσουν με τον πλέον κατάλληλο τρόπο τις στιγμές σας στο Mistral.
Την ίδια στιγμή, το Mistral είναι μία ιδανική επιλογή χώρου για να φιλοξενήσει και να διοργανώσει εταιρικές εκδηλώσεις, custom events ή private parties, προσφέροντας απλόχερα τη ζεστή φιλοξενία του και την επαγγελματική του οργάνωση.
Για οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας, εποχή ή και περίσταση, το Mistral αποτελεί εγγύηση παροχής υπηρεσιών υψηλών προδιαγραφών στον τομέα της εστίασης στη Θεσσαλονίκη.
Ένα όνομα που έχει καθορίσει την περιοχή της Καλαμαριάς, μία επιχείρηση συνυφασμένη πια με την ιστορία της πόλης, μία ομάδα που διαρκώς καινοτομεί και δεν επαναπαύεται στις δάφνες της. Αυτή είναι η εξίσωση της επιτυχίας του Mistral - του all day bar-restaurant που αποτελεί πλέον μία «σταθερά» στον γαστρονομικό χάρτη της Θεσσαλονίκης.
Διεύθυνση: Τήνου 4, Καλαμαριά
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2310 444845
ΣΧΟΛΙΑ