Λαμία - ΠΑΟΚ 0-2: Δύο γενιές σκόρερ "υπέγραψαν" τη νίκη (βίντεο)

Τζόλης και Βιεϊρίνια χάρισαν στον Δικέφαλο το τρίτο διπλό στο φετινό πρωτάθλημα

29/11/2020 19:07

Ο διπλός στόχος του ΠΑΟΚ στη Λαμία ήταν να εξασφαλίσει τη νίκη και να κάνει οικονομία δυνάμεων ενόψει του κρίσιμου αγώνα με την Ομόνοια την Πέμπτη. Αυτό ακριβώς συνέβη, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να επικρατεί με 2-0 χάρη στα γκολ των Τζόλη και Βιεϊρίνια και να στρέφει πλέον την προσοχή στην αναμέτρηση της Κύπρου.

Ο Πάμπλο Γκαρσία… λάνσαρε νέα ενδεκάδα, δίνοντας θέσεις βασικών στους Πασχαλάκη, Ουαγκέ, Περέιρα και Νινούα και στο 12’ λύθηκαν τα πόδια των ποδοσφαιριστών του, αφού από την ασίστ του Σενεγαλέζου δεξιού μπακ ο Τζόλης άνοιξε το σκορ. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ κράτησε την μπάλα στα πόδια του, δεν έφτασε σε «καθαρές» ευκαιρίες και την ίδια ώρα δεν απειλήθηκε από τους γηπεδούχους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Τζόλη να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 54’, να αντικαθίσταται έξι λεπτά αργότερα από τον Βιεϊρίνια και τον Πορτογάλο να χρίζεται σκόρερ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 64’, φάση που έστειλε το ματς για… ύπνο.

Ο διαιτητής Βαγγέλης Μανούχος (Αργολίδας) «κιτρίνισε» τους Μπεχαράνο, Σκόνδρα, Ίνγκασον και Τζόλη.

ΛΑΜΙΑ: Επασί, Σκόνδρας (62’ Βασιλακάκης), Ασίγκμπα, Αντέτζο, Μπαχανάκ (46’ Σαραμαντάς), Μπουλούλης, Μπεχαράνο, Ντέλετιτς, Τσούκαλος (62’ Αραμπουλί), Ρόμανιτς (53’ Βασιλόγιαννης), Καραμάνος.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ουαγκέ, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (71’ Σβαμπ), Νινούα (81’ Τσιγγάρας), Μουργκ (60’ Ζίβκοβιτς), Τζόλης (60’ Βιεϊρίνια), Σφιντέρσκι (81’ Τσόλακ).