Κύπελλο: Στα πέναλτι αποκλείστηκε ο Ηρακλής των εννιά παικτών στο «χωράφι» του Καυταντζογλείου (βίντεο)

Με δύο ποδοσφαιριστές λιγότερους στα τελευταία λεπτά της παράτασης με τη Νίκη Βόλου, οι κυανόλευκοι ηττήθηκαν με 5-4 στη «ρώσικη ρουλέτα»

28/09/2022 19:03

Εκτός συνέχειας στο κύπελλο έμεινε ο Ηρακλής. Στο πλαίσιο του 3ου γύρου στο Καυταντζόγλειο οι κυανόλευκοι δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους με τη Νίκη Βόλου στο 90λεπτο και την παράταση, την οποία τελείωσαν με εννιά παίκτες, με την πρόκριση να κρίνεται στα πέναλτι, όπου οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 5-4.

Οι κίτρινες και κόκκινες κάρτες ήταν πολύ περισσότερες από τις αξιοσημείωτες φάσεις του αγώνα στον άθλιο αγωνιστικό χώρο του Καυταντζογλείου. Το "άγονο" 90λεπτο ακολούθησε μία πολύ έντονη παράταση, με τον Ηρακλή να χάνει με αποβολή τον Άγγελο Παπαστεριανό στο 11' και τον Ντενζέλ Γιουμπιτάνα στο 116'.

Οι κυανόλευκοι άντεξαν στα τελευταία λεπτά, οδήγησαν το ματς στα πέναλτι και εκεί αστόχησαν οι Βιτλής και Χρουσιέλ, με τους Θεσσαλούς να επικρατούν με 5-4.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Βελλίδης, Μανουσάκης (83' Τόσκα, 114' Κωστούλας), Πανάγου, Αγγ. Παπαστεριαννός, Xρουσιέλ, Βιτλής, Πατράλης, Δόρης (98' Νταμιάν Σίλβα), Άλεξιτς (65' Γιουμπιτάνα), Ματίας Τομάς, Μελούνοβιτς.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Ροχάνο (106' Τζιώρας), Δεληζήσης, Δημητρίου (70' Αναστασίου), Γρομητσάρης, Γαβριηλίδης, Ανδρέου, Κάσσος, Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Παναγιωτίδης (70' Μέτσε).