Κύπελλο: Πανηγυρική πρόκριση του Πανσερραϊκού στα προημιτελικά (βίντεο)

Τα «λιοντάρια» ήρθαν ισόπαλα 1-1 με τον Αστέρα και σε συνδυασμό με το διπλό στην Τρίπολη τσέκαραν το πρώτο εισιτήριο

10/01/2024 16:57

Ο Πανσερραϊκός πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ - Βόλος, μετά την ισοπαλία (1-1) του με τον Αστέρα Τρίπολης, αφού στο πρώτο ματς είχε νικήσει με 2-0 στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Οι Αρκάδες ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 16’ με τον Μάντζη, ενώ οχτώ λεπτά αργότερα έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν το 2-0, όταν ο Καρμόνα έκανε το γύρισμα, ο Σουρλής έπιασε σουτ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Κατσίκα.

Αντ’ αυτών, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πέτυχαν το γκολ με τον Άλεξιτς στο 55’, διαμορφώνοντας το 1-1 στο ματς, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύονται για οφσάιντ.

Οι κιτρινομπλέ δεν το έβαλαν κάτω και στο 63’ απείλησαν για το 2-1 με τον Μάντζη, ο οποίος νικήθηκε εξ επαφής από τον Κατσίκα, ενώ στο 66’ έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ντιαρά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.