Κύπελλο: Με ανατροπή και «κεραυνούς» στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε από τη Λιβαδειά ο Άρης (βίντεο)

Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου βρέθηκε να χάνει από τους γηπεδούχους, αλλά τα γκολ των Ιτούρμπε και Πάλμα δίνουν τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά - Τριάρα του Πανσερραϊκού επί του Απόλλωνα Πόντου

16/12/2022 17:53

Ο Άρης δοκίμασε την ψυχοσύνθεσή του στη Λιβαδειά και βγήκε νικητής. Παρά τος εις βάρος τους 1-0 στο ημίχρονο, οι κιτρινόμαυροι νίκησαν με 2-1 τον Λεβαδειακό και απέκτησαν πολύ μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου περιμένει ο Ολυμπιακός.

Το πρώτο ημίχρονο είχε φάσεις, κυρίως για τον Άρη, αλλά το γκολ το πέτυχε στο 40' ο Λεβαδειακός με την ωραία κάθετη πάσα του Βήχου και το πλασέ του Τσιριγώτη, που ντρίμπλαρε και τον Σιαμπάνη.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης όφειλε να αντιδράσει και το κατάφερε. Στο 52' ο Ιτούρμπε εκτέλεσε υποδειγματικά έμμεσο φάουλ και ισοφάρισε σε 1-1 και στο 63' ο Πάλμα ολοκλήρωσε την ανατροπή με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, πριν αποχωρήσει στο 82' με τραυματισμό.

Ο διαιτητής Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Νίκα, Φαμπιάνο και Εμπακατά.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Κωνσταντινίδης (78' Τζημόπουλος), Μπαχανάκ, Βήχος, Νίκας, Μεχία, Σκβάρκα (64' Λούα Λούα), Βρακάς (67' Γιαννιώτας), Τσιριγώτης (64' Μουτίνιο), Δούμτσιος (78' Πετρέ).

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο (73' Εμπακατά), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (73' Μαζικού), Νταμπό, Ματέο Γκαρσία, Καμάτσο, Ροντρίγκες (46' Ιτούρμπε), Πάλμα (82' Μαρμαρίδης), Γκρέι (78' Ντουκουρέ).

Νίκη πρόκρισης και ο Πανσερραϊκός

Στο πρώτο ματς της ημέρας, ο Πανσερραϊκός νίκησε με 3-0 τον Απόλλωνα Πόντου και βρίσκεται με το... ενάμισι πόδι στα προημιτελικά.

Ο Κανίς στο 11', ο Κατσαντώνης στο 51' και ο Σοφιανός στο 79' πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων, οι οποίοι, εφόσον σφραγίσουν το εισιτήριο για τους «8», θα τεθούν στη συνέχεια αντιμέτωποι (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) με την ΑΕΚ.