Κύπελλο: Έπεσαν τα φώτα, δεν έβλεπε ο διαιτητής, νίκησε η ΑΕΚ (video)

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, που δεν έπρεπε να καταλογιστεί, η Ένωση επικράτησε με 1-0 επί του Ατρόμητου στο Περιστέρι

07/02/2019 21:47

Και τι δεν έγινε στον αγώνα του Ατρόμητου με την ΑΕΚ, με τον οποίο έκλεισε ο κύκλος των πρώτων προημιτελικών του κυπέλλου. Νικήτρια ήταν η Ένωση με 1-0, σε ένα ματς που στιγματίστηκε από την εικοσάλεπτη διακοπή λόγω πτώσης του ρεύματος και το ανύπαρκτο πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξνεούμενο και χάρη στο οποίο ο Πόνσε διαμόρφωσε το σκορ στο 86'.

Στο 55' προέκυψε πρόβλημα με την ηλεκτροδότηση του γηπέδου, με αποτέλεσμα ο αγώνας να διακοπεί για 20 λεπτά. Στο 83' ο Καρασαλίδης ανέτρεψε τον Αλμπάνη εκτός περιοχής και ο Σιδηρόπουλος κακώς καταλόγισε πέναλτι, που έφερε ένταση στο γήπεδο και το γκολ του Πόνσε τρία λεπτά αργότερα.

Στο 89' ο σκόρερ σωστά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, αλλά μέχρι το... 115' ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Μανόλο Χιμένεθ να παίρνει τη νίκη στην επιστροφή του στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Θεοδωράκης, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Μπρούνο, Κορτ (91' Μάντσο), Μπουσουλάτζιτς, Μανούσος (78' Ενσικουλού), Ουάρντα, Κωτσόπουλος (79' Κουλούρης).

AEK: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι (10' Τσόσιτς), Χουλτ, Αλέφ, Σιμόες, Λιβάγια (115' Κλωναρίδης), Γκάλο, Μπογέ (81' Αλμπάνης), Πόνσε.