Κροατία - Καναδάς 4-1: Το DNA της ανατροπής (βίντεο)

Οι Καναδοί προηγήθηκαν μόλις στα 68 δευτερόλεπτα με το πρώτο τους γκολ σε τελική φάση Μουντιάλ, αλλά μένουν εκτός των «16», αφού οι Βαλκάνιοι είχαν τον τρόπο να φέρουν το ματς τούμπα

27/11/2022 19:57

Ο Καναδάς φανέρωσε ξανά ένα όμορφο ποδοσφαιρικό πρότζεκτ, όμως η εμπειρία της Κροατίας ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά. Οι Βαλκάνιοι νίκησαν με 4-1, απέκλεισαν τους Καναδούς από τους «16» και χρειάζονται ισοπαλία με το Βέλγιο για να περάσουν αυτοί ή νίκη για να εξασφαλίσουν και την πρωτιά στον 6ο όμιλο.

Το ματς έδειξε τα... δόντια του από το ξεκίνημα, αφού στα 68'' ο Αλφόνσο Ντέιβις έγραψε ιστορία σκοράροντας με τρομερή κεφαλιά. Ήταν το πρώτο γκολ του Καναδά μετά από τέσσερα ματς σε Μουντιάλ: τρία το 1986 και ένα το φετινό με το Βέλγιο. Ήταν, επίσης, το πρώτο γκολ παίκτη της Μπάγερν Μονάχου μετά από εκείνο του Μάριο Γκέτσε στον τελικό του 2014.

Έχει και συνέχεια, όμως. Η Κροατία δέχτηκε το δεύτερο γρηγορότερο γκολ στα τελευταία δύο Μουντιάλ, αφού ο Δανός Ματίας Γιόργκενσεν είχε σκοράρει στα 58'' το 2018.

Όπως είχαν απαντήσει τότε οι Κροάτες, κατακτώντας τελικά στα πέναλτι τη νίκη (και την πρόκριση στα προημιτελικά), το ίδιο έπραξαν και φέτος. Αφού «επιβίωσαν» από το δύσκολο πρώτο 25λεπτο, ισοφάρισαν με πλασέ του Αντρέι Κράμαριτς στο 36' και στη συνέχεια ανέτρεψαν το σκορ με σουτ του Μάρκο Λιβάγια στο 44'.

Ο αγώνας συνέχισε να έχει «τρελό» ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, αφού οι Καναδοί πήραν τα ρίσκα τους για να διατηρήσουν ελπίδες πρόκρισης, αλλά ο Αντρέι Κράμαριτς σκόραρε ξανά με σουτ στο 70'.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο νεοεισελθών Μάγερ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ουρουγουανός διαιτητής Αντρές Ματόντε «κιτρίνισε» τους Λόβρεν, Μόντριτς, Μπιουκάναν και Μίλερ.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα, Μόντριτς (86' Πάσαλιτς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (86' Μάγερ), Λιβάγια (60' Πέτκοβιτς), Πέρισιτς (86' Όρσιτς), Κράμαριτς (72' Βλάσιτς).

ΚΑΝΑΔΑΣ: Μπόριαν, Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ, Λάρια (62' Χόιλετ), Χάτσινσον (72' Αντεκούγκμπε), Εουστάσιο (46' Κονέ), Ντέιβις, Μπουκάναν, Λάριν (46' Οσόριο), Ντέιβιντ (72' Καβαλίνι).