Κοπεγχάγη - ΠΑΟΚ 1-2: Με φόρα για τους "16" και τον... Πειραιά (βίντεο)

Ο Δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 8', άλωσε το "Πάρκεν" και ετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι πρωταθλήματος

21/10/2021 21:46

Διπλό κέρδος αποκόμισε ο ΠΑΟΚ από την αναμέτρησή του με την Κοπεγχάγη στο "Πάρκεν" της πρωτεύουσας της Δανίας. Με το υπέρ του 2-1 ο Δικέφαλος και φαβορί έγινε για την πρωτιά στον 6ο όμιλο του Europa Conference League (άρα και την απευθείας πρόκρισή του στους "16") και το ηθικό του τόνωσε ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Η φάση που διαμόρφωνε τα δεδομένα του αγώνα ήταν αυτή του 8ου λεπτού, όταν ο τερματοφύλακας Γκράμπαρα χρησιμοποίησε το χέρι του εκτός μεγάλης περιοχής και αποβλήθηκε αφήνοντας τους Δανούς με παίκτη λιγότερο. Ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε άψογα το αριθμητικό του πλεονέκτημα και αφού απείλησε την Κοπεγχάγη με χαμένο τετ-α-τετ του Σφοντέρσκι, σκόραρε δις στο πρώτο ημίχρονο με την κεφαλιά του Σίντκλεϊ στο 19' και το σουτ του Ζίβκοβιτς στο 38'.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Δανοί ανέβηκαν ψηλά και ήταν ευάλωτοι στα μετόπισθεν, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε σωστές αποφάσεις στις αντεπιθέσεις του. Μάλιστα, το γκολ του Μπίελ στο 80' άγχωσε τους Θεσσαλονικείς, που χάρη σε επέμβαση του Πασχαλάκη στο 84' κράτησαν τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Ο Βέλγος διαιτητής Έρικ Λάμπρεχτς, που ορθώς απέβαλε τον Γκράμπαρα, "κιτρίνισε" τους Λέραγκερ, Γιοχάνεσον, Βιντ, Μιχαηλίδη, Ζίβκοβιτς, Σφιντέρκι και Πασχαλάκη.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γκράμπαρα, Άνκερσεν, Χοτσολάβα, Μποϊλέσεν, Ντικς, Γιοχάνεσον (74' Κρίστενεν), Λέραγκερ, Μπάλντουρσον (46' Σινγκ, 84' Χέλουνγκ), Μπιέλ, Βιντ, Μπέβινγκ (12' Γιόνσον).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης (74' Βαρέλα), Σίντκλεϊ, Εσίτι, Σβαμπ (65' Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς (74' Αουγκούστο), Μπίσεσβαρ, Μιτρίτσα (83' Μουργκ), Σφιντέρσκι (83' Άκπομ).

* Στο έτερο ματς του ομίλου, η Σλόβαν νίκησε με 2-0 τη Λίνκολν στην Μπρατισλάβα και βρίσκεται σε απόσταση τριών βαθμών από τον ΠΑΟΚ και δύο από την Κοπεγχάγη.