Κανείς δεν μπορεί να σταματήσει τον ΠΑΟΚ (video)

Ο Δικέφαλος νίκησε με 2-0 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα και είναι πλέον μόνος πρώτος στη βαθμολογία

29/10/2018 23:25

Νίκος Παππάς

Ένα καλό μισάωρο αρκούσε στον ΠΑΟΚ, ώστε να νικήσει με 2-0 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα και με το πέρας της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, να απολαμβάνει για πρώτη φορά φέτος τη μοναξιά της κορυφής έχοντας μόνο νίκες στο ενεργητικό του.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς χάνοντας από μία μεγάλη ευκαιρία στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ με το άστοχο σουτ του Βιεϊρίνια στο 2’ και ο Παναθηναϊκός με τον Μακέντα στο 6’, όταν ο Ιταλός πέρασε και τον Πασχαλάκη, αλλά τον πρόλαβε ο Βαρέλα.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός «πάγωσε» τον ρυθμό, αλλά χρειάστηκε η εκπληκτική απόκρουση του Διούδη στην κεφαλιά του Πρίγιοβιτς στο 30’, για να κρατήσει το μηδέν. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 43’, ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Μάτος.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου εμφανίστηκε άλλος ΠΑΟΚ στο γήπεδο. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου κυριάρχησαν απόλυτα στο γήπεδο κι αφού έχασαν δύο ευκαιρίες στο 49', με τον Διούδη να νικάει Πρίγιοβιτς και Μπίσεσβαρ, έφτασαν στο γκολ δύο λεπτά αργότερα.

Η βραζιλιάνικη συνεργασία μεταξύ Λέο Μάτος και Λέο Ζαμπά έφερε τον Πρίγιοβιτς σε θέση βολής στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Πρίγιοβιτς έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά για το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε σε καταιγιστικό ρυθμό και διπλασίασε τα γκολ του με τον Λημνιό να χρίζεται σκόρερ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο 76’, μετά από σέντρα του Λέο Ζαμπά.

Ο Δανός διαιτητής Γενς Μάε έδειξε κίτρινη κάρτα στους Κάτσε και Κουρμπέλη.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Βέρνμπλουμ, Κάνιας, Λέο Ζαμπά (82’ Ουάρντα), Πέλκας (53’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (76’ Λημνιός), Πρίγιοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Κουλιμπαλί, Μαυρομμάτης, Κολοβέτσιος, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (77’ Μουνιέ), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (64’ Χατζηθεοδωρίδης), Καμπετσής (77’ Κάτσε), Μακέντα.