Ήττα του Άρη και του Ερέρα στα Γιάννινα (video)

Μέτριοι αλλά και άτυχοι οι κίτρινοι, είχαν δοκάρι με τον Γκαρσία και αυτογκόλ από τον Δεληζήση για να ηττηθούν με 1-0 από τον ΠΑΣ

22/09/2018 22:34

Το πρώτο γκολ που δέχθηκε στο φετινό πρωτάθλημα ήταν και καταδικαστικό για τον Άρη που είδε το σερί των τριών νικών να διακόπτεται στους "Ζωσιμάδες" με ήττα 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Μέτριοι αγωνιστικά οι κίτρινου, αλλά και άτυχοι έχοντας δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και αυτογκόλ στο δεύτερο.

Ο Πάκο Ερέρα παρεταξε τον Άρη με το σύνηθες πλέον 4-2-3-1 και ενδεκάδα με μοναδικό νέο πρόσωπο τον Κολάσο στο αριστερό άκρο της άμυνας. Απέναντί του, ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε διάταξη 3-5-2, επιδιώκοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμή με τον παίκτη παραπάνω αλλά και ντουμπλάροντας στα άκρα θέλοντας να εξουδετερώσει την ισχύ των κίτρινων.

Ο Αρης είχε την κατοχή (59% στο ημίχρονο) αλλά όχι τη δημιουργία στο παιχνίδι του, με τον ΠΑΣ να περιμένει την ευκαιρία στην κόντρα. Παρά τις δυσκολίες όμως να πατήσει περιοχή, άγγιξε το γκολ στο 29΄αλλά η τύχη του γύρισε την πλάτη: ο Γκαρσία κινήθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και επιχείρησε το σουτ, με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Βελλίδη, Σαν να μην έφτανε αυτό, λίγο έλειψε να βρεθεί και πίσω στο σκορ στην επόμενη κιόλας φάση, αλλά ο Κουέστα σταμάτησε με διπλή προσπάθεια τον Βιδάλ.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Μόνο που ο ΠΑΣ στάθηκε πιο τυχερός και με ένα σουτ του Λεό στο 65' που δεν είχε καμία τύχη, πήρε προβάδισμα στο σκορ. Η μπάλα είχε κατεύθυνση παράλληλα με την εστία, όμως βρήκε στο τακουνάκι του Δεληζήση, άλλαξε πορεία και αναπαύθηκε στο βάθος των διχτύων του Κουέστα.

Το γκολ σόκαρε τον Άρη και τον προπονητή του, με τον Ερέρα να αφήνει το χρόνο να κυλάει χωρίς την παραμικρή παρέμβαση του στο παιχνίδι, μέχρι το 80’όταν και προχώρησε σε τριπλή αλλαγή!

Ο Άρης πίεσε στα τελευταία λεπτά, αλλά το γκολ δεν ήρθε κι ας είχε φάσεις. Στο 86΄ ο Βελλίδης έκανε σπουδαία επέμβαση σε δυνατό σουτ του Μπρούνο Γκάμα ενώ στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Δεληζήσης δεν μπόρεσε να εξιλεωθεί, καθώς πρόλαβε μεν την έξοδο του Βελλίδη, η προβολή που επιχείρησε ήταν άστοχη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Νικολιάς, Λίλα, Βιντάλ (89’ Σιόντης), Τσικάρσκι, Μυστακίδης (63’ Κρίζμαν), Λεό (75’ Αθανασιάδης).

ΑΡΗΣ (Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κολάσο - Ματίγια, Μπάσα (80’ Σιώπης,  Ντιγκινί (80’ Ναζλίδης), Γκαρσία (80’ Μαρτίνες), Γκάμα, Γιουνές.