Ιταλία: Ονειρική βραδιά για την Ίντερ, νίκησε με 4-2 τη Γιουβέντους και κατέκτησε το κύπελλο (βίντεο)

Ο κανονικός αγώνας στο "Ολίμπικο" έληξε ισόπαλος με 2-2 και στην παράταση οι "νερατζούρι" εξασφάλισαν το τρόπαιο

12/05/2022 00:36

Για όγδοη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από 11 χρόνια η Ίντερ στέφθηκε κυπελλούχος Ιταλίας. Στο συγκλονιστικό τελικό του "Ολίμπικο" η ομάδα του Μιλάνου νίκησε τη Γιουβέντους με 4-2 στην παράταση και κατέκτησε το τρόπαιο.

Ο Μπαρέλα άνοιξε το σκορ για τους "νερατζούρι" στο 6', αλλά η "Βέκια Σινιόρα" έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των Σάντρο (50') και Βλάχοβιτς (52'). Η Ίντερ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ισοφάρισε σε 2-2 με πέναλτι του Τσαλχάνοβιτς στο 80' στέλνοντας τον τελικό στην παράταση.

Εκεί "μίλησε" ο Πέρισιτς, που με δύο γκολ (99' με πέναλτι και 102') διαμόρφωσε το τελικό 4-2.