Ισπανία - Σουηδία 0-0: Φαβορί στη θεωρία, όχι στην πράξη (βίντεο)

Οι Σουηδοί είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον τερματοφύλακά τους, Όλσεν, και έκλεψαν τον βαθμό της ισοπαλίας από τους Ισπανούς

14/06/2021 23:59

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της Ισπανίας με τη Σουηδία στον 5ο όμιλο του EURO, αφού οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες (0-0) - χάρη στις τρομερές επεμβάσεις του Όλσεν - και μάλιστα για πρώτη φορά στη μεταξύ τους ιστορία (είχαν προηγηθεί δύο νίκες της Ισπανίας και μία της Σουηδίας).

Οι Ισπανοί, που ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση, σπατάλησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Όλμο και Μοράτα στο πρώτο 40λεπτο, ενώ η Σουηδία προσπάθησε να απαντήσει στο 45', με τον Ισάκ να βρίσκεται σε θέση βολής μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά το σουτ να χτυπάει στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Σουηδοί απείλησαν με τον Μπεργκ στο 61', αλλά το πλασέ του στο δεύτερο δοκάρι έφυγε εκτός εστίας, ενώ οι Ισπανοί, που πίεσαν ιδιαίτερα στις καθυστερήσεις, έφτασαν κοντά στο γκολ στο 93', όμως ο Όλσεν είπε "όχι" στην κεφαλιά του Μορένο, σταματώντας την μπάλα με το πόδι πριν περάσει τη γραμμή.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Μάρκος Γιορέντε, Τόρες (74' Οϊαρθάμπαλ), Λαπόρτ, Άλμπα, Κόκε (87' Ρουίθ), Ρόδρι (66' Αλκάνταρα), Πέδρι, Τόρες, Μοράτα (66' Σαράμπια), Όλμο (74' Μορένο).

ΣΟΥΗΔΙΑ: Όλσεν, Λούστιγκ (75' Κραφτ), Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Όλσον (84' Καζούστε), Έκνταλ, Φόρσμπεργκ (84' Μπενγκτσον), Μπεργκ (69' Κουαΐσον), Ίσακ (69' Κλάεσον).