Η Εθνική τα είχε όλα εκτός από το γκολ (βίντεο)

Η Ελλάδα έμεινε στο φιλικό 0-0 με τη Λιθουανία στη Ν. Φιλαδέλφεια δημιουργώντας και χάνοντας πολλές ευκαιρίες

27/03/2023 20:58

Αν η Εθνική δεν υστερούσε στην τελική προσπάθεια, το φιλικό ματς με τη Λιθουανία θα ήταν η τέλεια πρόβα για τη γαλανόλευκη. Στην επιστροφή της στη Ν. Φιλαδέλφεια η Ελλάδα παραχώρησε ισοπαλία με 0-0 στη Λιθουανία, όμως ικανοποίησε πάρα πολύ με την απόδοσή της.

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ ήταν κινητική, αναπτύχθηκε τόσο από τον άξονα όσο και από τις πτέρυγες και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε πολλές ευκαιρίες.

Η πίεση συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, Μπακασέτας και Γιαννούλης έχασαν μεγάλες ευκαιρίες και το γκολ για την Εθνική δεν ήρθε ποτέ.

Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στρέφει το βλέμμα του στα επόμενα δύο ματς για τα προκριματικά του EURO 2004, με αντιπάλους την Ιρλανδία στις 16 Ιουνίου στην Αθήνα και τη Γαλλία στις 19 του ίδιου μήνα στο Παρίσι.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας (23' Γιαννούλης), Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας (69' Κωνσταντέλιας), Μασούρας (81' Λημνιός), Φορτούνης (80' Παπανικολάου), Παυλίδης (69' Γιακουμάκης).

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Ζούμπας, Λασίτσκας, Καζουκόλοβας, Γκιρντβάινις (46' Αρμάλα), Μπενέτα (46' Μπαραβίκας), Ρομανόφσκι (46' Σιργκέντας), Σλίβκα (79' Σίμκους), Γκινέιτις, Νοβικόβας, Τσέρνιχ (61' Ούπστας), Παουλάουσκας (46' Λαουκζέμις).