Γαλλία - Δανία 2-1: Ο ασταμάτητος Μπαπέ την έστειλε στους «16» (βίντεο)

Ο σούπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν δεν είχε ταίρι στον αγωνιστικό χώρο και με δύο γκολ βοήθησε την ομάδα του να γίνει η πρώτη που προκρίνεται και μαθηματικά στην επόμενη φάση του Μουντιάλ

26/11/2022 20:01

Ελένη Τσαλκατίδου

Η Γαλλία πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Δανίας και έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε και μαθηματικά την πρόκριση τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Κι αυτό, χάρη στην εκτυφλωτική λάμψη του Κιλιάν Μπαπέ, που με δύο γκολ πήρε στις πλάτες του τους «τρικολόρ».

Από την πλευρά τους, οι Σκανδιναβοί χρειάζονται πλέον νίκη επί της Αυστραλίας την προσεχή Τετάρτη, για να περάσουν ως δεύτεροι.

Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η τέταρτη φορά που οι δύο ομάδες συναντήθηκαν σε τελική φάση του Μουντιάλ, αλλά και το τρίτο ματς των δύο ομάδων μέσα στο 2022.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Γάλλοι ήταν αυτοί που είχαν 3-4 καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ, με τους Δανούς να αντιστέκονται και να διατηρείται το 0-0 μέχρι την ανάπαυλα.

Στο 61' μετά από αντεπίθεση της Γαλλίας, ο Μπαπέ δέχτηκε την ασίστ από τον Τεό Ερναντέζ και ο φορ της Παρί Σεν Ζερμέν άνοιξε το σκορ. Η χαρά των Γάλλων δεν κράτησε για πολύ, αφού επτά λεπτά αργότερα ο Έρικσεν εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με τον Άντερσεν να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Κρίστενσεν να εκτελεί, φέρνοντας το ματς στα ίσα (1-1).

Όμως, στο 86' «χτύπησε» ξανά ο Μπαμπέ, που πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας στο ύψος της μικρής περιοχής, νίκησε τον Σμάιχελ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Ο Πολωνός διαιτητής Σίμον Μαρτσίνιακ έδειξε κίτρινες κάρτες στους Κουντέ, Κρίστενσεν και Κορνέλιους.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Κουντέ, Βαράν (75' Κονατέ), Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Ντεμπελέ (75' Κομάν), Γκριεζμάν (90' Φοφανά), Μπαπέ, Ζιρού (63' Τιράμ).

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Άντερσεν, Νέλσον, Αντρέας Κρίστενσεν, Μάλε, Έρικσεν, Ράσμους Κρίστενσεν (90' Μπαχ), Χόιμπιεργκ, Ντάμσγκααρντ (73' Ντόλμπεργκ), Κορνέλιους (46' Μπρέιθγουεϊτ), Λίνστρεμ (85' Νέργκαρντ).