Φόρμουλα 1: «Βόλτα» του Φερστάπεν στους βρεγμένους δρόμους του Μονακό

Ευκαιρία νίκης έχασαν Αλόνσο και Aston Martin

28/05/2023 18:15

Ο Μαξ Φερστάπεν ήταν ο νικητής του γκραν πρι της Φόρμουλα 1 που διεξήχθη στο Μονακό, φτάνοντας τις τέσσερις επιτυχίες στην τρέχουσα σεζόν. Ο Ολλανδός δις παγκόσμιος πρωταθλητής της Red Bull, ο οποίος εκκίνησε από την pole position, «δάμασε» και τη βροχή που έπεσε μετά τον 50ό γύρο του αγώνα και είδε πρώτος την καρό σημαία, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Φερνάντο Αλόνσο με Aston Martin, με τον Ισπανό να πληρώνει ένα στρατηγικό λάθος στα μέσα τη κούρσας.

Μετά τον 25ο γύρο ξεκίνησε η βροχή, που έκανε άνω-κάτω τον προγραμματισμό των ομάδων. Αλόνσο και Aston Martin δίστασαν να χρησιμοποιήσουν τα ενδιάμεσα ελαστικά και το πλήρωσαν.

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Γάλλος Εστεμπάν Οκόν με Alpine.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Φερστάπεν στο Πριγκιπάτο, ενώ έφτασε τις 39 νίκες με τη Red Bull ξεπερνώντας τον απολογισμό του Σεμπάστιαν Φέτελ με την ομάδα.